4.6 C
New York
Tuesday, December 5, 2023

Buy now

Macron: Do të jemi të pamëshirshëm kundër antisemitizmit

Presidenti francez, Emmanuel Macron tha sot se vendi i tij do të luftojë me vendosmëri antisemitizmin. Ai gjithashtu theksoi një rritje të incidenteve të urrejtjes që synojnë hebrenjtë që nga 7 tetori, kur Hamasi nisi një sulm ndaj Izraelit dhe forcat izraelite filluan të godasin Rripin e Gazës.

Që atëherë, 1,159 akte antisemite janë regjistruar në Francë, tre herë më shumë se një vit më parë, njoftoi më herët Ministri i Brendshëm Gérald Darmanen. Këto përfshinin vandalizëm me mbishkrime, duke përfshirë svastikat ose yjet e Davidit, ngacmimet seksuale dhe sulmet.

“Antisemitizmi rishfaqet në fjalë, në mure… Demokracia nuk bën kompromis dhe nuk do të bëjë kompromis. Ne do të jemi të pamëshirshëm ndaj atyre që ushqejnë një urrejtje të tillë”, tha Macron.

Komuniteti hebre, si dhe ai mysliman, në Francë është më i madhi në Evropë. Prandaj, konfliktet në Lindjen e Mesme po nxisin tensionet në vend.

Prokurorët urdhëruan një hetim javën e kaluar për një video që tregonte të rinjtë duke brohoritur parulla anti-hebreje në metronë e Parisit.

Gjithashtu po hetohet nëse dy moldavë që kanë pranuar se kanë pikturuar yjet e Davidit në muret e ndërtesave në kryeqytetin francez kanë vepruar me urdhër të dikujt jashtë vendit. Stacioni radio Europe 1 raportoi pak ditë më parë se dikush në Rusi ishte organizatori i këtij operacioni. Gazeta Le Monde foli gjithashtu për llogari të automatizuara pro-ruse (bots) në rrjetet sociale që promovojnë imazhe me përmbajtje antisemite.

Në Francë, si në vendet e tjera evropiane, lufta midis Izraelit dhe Hamasit ndan partitë e majta dhe jo vetëm. Veçanërisht, partia e majtë e ekstremit të Francës së Pabindur refuzoi të merrte pjesë në marshimin antisemitist të planifikuar për të dielën pasi Tubimi Kombëtar i ekstremit të djathtë njoftoi se do të merrte pjesë.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit