22.9 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

Luzha: Garanca për Asociacionin është ShBA-ja

- Advertisement -

Analistja politike Besa Luzha, tha se ka qenë e natyrshme që edhe qeveritë e kaluara edhe kjo e tanishme të kenë frikë nga Asociacioni.

“Deri në momentin kur kemi marrë garancë nga përfaqësues të Departamentit të Shtetit të cilët kanë theksuar se mund të ofrojnë garancë dhe ky Asociacion nuk do të kalojë vija të kuqe dhe pastaj është krijuar mundësia për të diskutuar për drafte”, tha ajo për RTK-në.

Ndryshe, ambasadori amerikan, Jeffrey Hovenier ka thënë se draftstatuti i ri për Asociacionin e komunave me shumicë serbe i propozuar nga Bashkimi Evropian dhe SHBA, është në përputhje me Kushtetutën e Kosovës. Megjithatë, ai ka thënë se fjalën e fundit do ta japë Gjykata Kushtetuese.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit