30.1 C
New York
Saturday, June 22, 2024

Buy now

Lideri i laburistëve shpreh gatishmërinë për të përdorur armë bërthamore në mbrojtjen e vendit

- Advertisement -

Lideri i Partisë Laburiste, Keir Starmer, ka deklaruar gatishmërinë e tij për të vendosur armë bërthamore nëse është e nevojshme për të mbrojtur Mbretërinë e Bashkuar.

Duke folur në një ngjarje të partisë së tij në qytetin anglez Bury, Starmer theksoi programin e parandalimit bërthamor si “jetik” për mbrojtjen e kombit, duke shënuar një qëndrim të qartë për këtë çështje.

I pyetur nëse ai do të autorizonte përdorimin e armëve bërthamore nëse bëhej kryeministër, Starmer u përgjigj në mënyrë të prerë.

“Për parandalimin bërthamor, është thelbësore, është një pjesë jetike e mbrojtjes sonë dhe natyrisht, kjo do të thotë se ne duhet të jemi të përgatitur për ta përdorur atë”, tha Starmer.

Lideri i laburistëve u përmbajt nga detajimi i rrethanave specifike që mund ta detyrojnë atë të përdorë një veprim të tillë, duke e konsideruar “të papërgjegjshme” që çdo kryeministër aspirues t’i përshkruajë ato kushte publikisht.

“Tani askush që aspiron të jetë kryeministër nuk do të përcaktojë rrethanat në të cilat do të përdoret. Kjo do të ishte e papërgjegjshme”, tha ai.

Në një lëvizje për të siguruar unitetin brenda radhëve të tij, Starmer këmbënguli se i gjithë kabineti i tij në hije të mbështesë pozicionin e tij, pavarësisht kundërshtimit të mëparshëm nga disa anëtarë të stolave të para.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit