16 C
New York
Thursday, May 30, 2024

Buy now

Krisja në aleancën ShBA-Izrael, për herë të parë në dekada

- Advertisement -

Kjo ndodhi në një intervistë televizive, kur Biden u pyet se çfarë do të ndodhte nëse Izraeli do të vazhdonte me një pushtim të planifikuar të Rafahut. “Unë nuk do të furnizoj më armë,” u përgjigj ai.

Dërgesat e armëve janë baza e aleancës SHBA-Izrael. Për herë të parë në katër dekada, u shfaq një çarje.

Biden ka qenë nën presion të vazhdueshëm brenda dhe jashtë vendit për të ndihmuar në parandalimin e viktimave të tjera të mëdha civile dhe një përkeqësimi të krizës humanitare në Gaza.

Ai më në fund kaloi pragun e ndalimit të dërgesave të armëve për Izraelin, aleatin më të afërt strategjik të Amerikës në rajon – një veprim i paparë që nga Presidenti Ronald Reagan në vitet 1980.

Që nga fillimi i luftës, Biden është kapur në një ndarje politike midis një partie republikane pro-izraelite dhe Partisë së tij thellësisht të ndarë Demokratike, thotë Aaron David Miller, një ish-analist i Departamentit të Shtetit dhe negociator veteran i paqes në Lindjen e Mesme.

Deri më tani, presidenti është shfaqur ngurrues për të bërë ndonjë gjë që mund të dëmtojë marrëdhëniet SHBA-Izrael, thotë Miller.

Ajo që ndryshoi ishte pikëpamja e Biden se izraelitët ishin afër një vendimi për të pushtuar Rafahun.

Të hënën, Izraeli tha se forcat e tij tokësore po fillonin “aktivitetet e synuara” në lindje të qytetit, me tanke izraelite që thuhet se janë grumbulluar afër zonave të ndërtuara. Banorët raportuan zhurmën e vazhdueshme të granatimeve dhe thanë se spitalet që mezi funksiononin ishin të mbingarkuar me të plagosur.

OKB-ja thotë se më shumë se 100 mijë njerëz janë larguar nga luftimet dhe po përballen me mungesë të madhe strehimi, ushqimi, uji dhe shërbimesh sanitare.

Kryeministri Benjamin Netanyahu është zotuar vazhdimisht se do të nisë një pushtim të plotë tokësor të qytetit, shtëpia e më shumë se 1 milion palestinezëve të zhvendosur. Ai thotë se kërkohet një operacion i madh për të shkatërruar katër batalionet e mbetura të Hamasit të fshehur atje dhe do të kryhet pavarësisht nëse ndonjë bisedë armëpushimi ka sukses.

Uashingtoni i ka kërkuar vazhdimisht atij që të mos e bëjë këtë, duke bërë presion për një “operacion më të synuar” në Rafah kundër Hamasit. Miller thotë se presidenti ka frikë se një pushtim i Rafahut “do të minonte rrënjësisht çdo mundësi për të de-përshkallëzuar luftën dhe për të liruar pengjet”.

Ish-zyrtari, i cili kaloi vite duke këshilluar administratat në të cilat Biden shërbeu, thotë se presidenti gjithashtu dëshiron të shmangë një krizë me Egjiptin fqinj. Ekziston gjithashtu rreziku që një pushtim do të ngjallte më shumë ankth dhe përçarje në Partinë Demokratike, thotë ai.

“Kështu që ai dërgoi një sinjal,” thotë Miller.

Në prag të intervistës televizive të Biden të mërkurën, SHBA-të vendosën një “pauzë” në një dërgesë armësh në Izrael – vetëm një ngarkesë me bomba 2 mijë paundë dhe 500 paundë.

Një zyrtar i lartë i administratës më tha se kishte shqetësim të veçantë për “përdorimin përfundimtar” të armëve me ngarkesë të lartë dhe ndikimin që ato mund të kishin në mjedise të dendura urbane, “siç kemi parë në pjesë të tjera të Gazës”.

Bombat 2 mijë paundë janë ndër municionet më shkatërruese në arsenalin e Izraelit. Ushtria e saj argumenton se municione të tilla janë të nevojshme për të eliminuar Hamasin. Gjithashtu në shqyrtim ishin dërgesat e kompleteve të Municioneve të Sulmit Direkt të Përbashkët (JDAM) të cilat konvertojnë bomba të padrejtuara në të drejtuara, tha zyrtari amerikan.

Të premten, Departamenti i Shtetit lëshoi një raport të urdhëruar nga Biden në fillim të këtij viti, i cili thoshte se Izraeli mund të ketë përdorur armë të furnizuara nga Amerika në shkelje të ligjit ndërkombëtar humanitar në disa raste gjatë luftës në Gaza.

Por raporti thoshte se nuk kishte “informacion të plotë” në vlerësimin e tij, që do të thotë se ndihma ushtarake mund të vazhdojë.

Koloneli Joe Buccino, një ish-artileri i ushtrisë amerikane, i cili u ngrit për t’u bërë një zyrtar i lartë në Centcom, komanda ushtarake amerikane në Lindjen e Mesme, thekson se ushtria izraelite mund të “rrafshojë” Rafahun me municionet që ka tashmë.

Uashingtoni furnizon Izraelin me 3.8 miliardë dollarë ndihmë ushtarake në vit. Kongresi kohët e fundit i shtoi kësaj edhe një armë dhe sisteme mbrojtëse me vlerë 17 miliardë dollarë – Izraeli është kumulativisht marrësi më i madh në botë i ndihmës vdekjeprurëse amerikane.

Kolonel Buccino thotë se dërgesa e ndërprerë është “disi e parëndësishme” për çdo sulm sulmi në Rafah.

“Është si një lojë e vogël politike për njerëzit në Shtetet e Bashkuara që janë… të shqetësuar për këtë,” thotë ai.

Pavarësisht nëse është kështu apo jo, ai nuk e ka zbehur pasojat politike nga lëvizja e Biden. Në sallat e Senatit të SHBA-ve, republikanët po vlonin.

“Unë mendoj se ajo pauzë është absolutisht e egër,” tha senatori amerikan Pete Ricketts, duke më folur jashtë një takimi të Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë. “Presidenti me të vërtetë nuk ka asnjë punë ta bëjë këtë.”

Kur i thashë se Izraeli ka ende mjetet për të kryer sulmin e planifikuar, ai u përgjigj: “Kjo ka të bëjë me mbështetjen e aleatit tonë Izraelit kundër një organizate terroriste”, transmeton albanianpost.

Një tjetër senator republikan, John Barrasso, tha se Izraeli kishte të drejtë të “bëjë atë që dëshiron të bëjë për të mbrojtur sovranitetin e tij”.

Për të, lëvizja e Biden tregoi një gjë: “Një dobësi e këtij presidenti”.

Por brenda partisë së Biden, ka pasur një pritje më të ngrohtë për ndryshimin.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit