31.7 C
New York
Tuesday, June 25, 2024

Buy now

Krimet e luftës në Gaza, Jordania bën thirrje për hetim ndërkombëtar

- Advertisement -

Ministri i Jashtëm jordanez Ayman Safadi bëri thirrje sot për një hetim ndërkombëtar krimet e luftës të kryera gjatë luftës së Izraelit në Gaza.

Në deklaratat që ai bëri gjatë një konference për shtyp me kreun e agjencisë palestineze të OKB-së për refugjatët (UNRËA), Safadi tha se autorët duhet të mbajnë përgjegjësi.

Muajin e kaluar, Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut miratoi një rezolutë që i bën thirrje Izraelit të mbajë përgjegjësi për krimet e mundshme të luftës dhe krimet kundër njerëzimit të kryera në Rripin e Gazës.

Një total prej 28 vendesh votuan pro, 13 abstenuan dhe gjashtë votuan kundër rezolutës, duke përfshirë SHBA-në dhe Gjermaninë.

Rezoluta sugjeroi “nevojën për të siguruar llogaridhënie për të gjitha shkeljet e ligjit ndërkombëtar humanitar dhe ligjit ndërkombëtar të të drejtave të njeriut në mënyrë që t’i jepet fund pandëshkueshmërisë”.

Në të njëjtën kohë, shprehu “shqetësim serioz në lidhje me raportet për shkelje të të drejtave të njeriut dhe shkelje të ligjit ndërkombëtar humanitar, duke përfshirë krimet e mundshme të luftës dhe krimet kundër njerëzimit në territoret e pushtuara palestineze”.

Izraeli ka mohuar kryerjen e krimeve të luftës në Gaza.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit