4.6 C
New York
Tuesday, December 5, 2023

Buy now

Krasniqi për Zajednicën: Bosnizon Kosovën, Kurti mund të akuzohet për tradhëti

Profesori universitar Milazim Krasniqi, ka analizuar ecurinë e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe për vite me radhë, nga viti 2013 e deri në ditët e sotme, që nga nga Hashim Thaçi deri te Albin Kurti.

Ai i jep dy arësye se përse ish-presidenti Hashim Thaçi nuk e ka themeluar asnjëherë këtë Asociacion në praktikë.

“Nga gjendja e sotme e Dratf-Statutit që formon autonomi serbe në Kosovë, e kam këtë hipotezë: edhe pse ka nënshkruar një marrëveshje më 2013, Hashim Thaçi nuk ka dashur ta zbatojë Asociacionin. E ka zhvlerësuar dhe shtyrë me dy lëvizje: me idenë e shkëmbimit të territoreve dhe me fuqizimin e protestave të LVV. Shkëmbimi nuk ka pasur asnjë shans, sepse mund të shndërrohej në ortek në Ballkan. Ndërsa protestat e LVV penguan formimin e Asociacionit”, tha ai.

Por ai mendon se me këtë, u fuqizua LVV, ku madje dhe mori pushtetin, por që Asociacioni këtyre tani më ju ka mbetur në dorë.

“Pra, mund të jetë kjo arsyeja e asaj tolerance të tepruar të Thaçit dhe institucioneve ligjzbatuese ndaj protestave të LVV, me të cilat u pengua formimi i Asociacionit. Meqë LVV u fuqizua me atë refuzim, i fitoi zgjedhjet, për t’i mbetur në dorë patatja e nxehtë e Asociacionit”, nënvizoi Krasniqi.

Tutje ai mendon se nëse tani LVV e krijon Asociacionin do ti mbetët “përgjegjësia historike” për deformimin e karakterit unitar të shtetit më të ri në europë, profesori po ashtu aludon se garnitura e kaluar politike se për arësye të mos bërjes së Asociacionit, po e paguan me gjyqe në Hagë.

“Nëse tash e zbaton, do t’i mbetet përgjegjësia historike për zhbërjen e karakterit unitar të shtetit të Kosovës. Thaçi nuk do ta bënte kurrë. Me gjasë për atë arsye, ai bashkë me Kadri Veselin, Jakup Krasniqin e Rexhep Selimin, si eksponentët më të fortë të politikës çlirimtare-nacionale, u eliminuan nga skena e nga vendimmarrja politike”, u shpreh ai.

Profesori i gazetarisë tutje i bënë argumentim të shumëfishtë pozicionit të Kurtit karshi bërjes së Asociacionit.

Sipas tij Kurti me njëfarë mënyre po taktizon me çështjen e nënshkrimit, por që nëse do ta nënshkruante, do ta bosnizonte Kosovën, dhe për këtë fatura do të i shkonte partisë në pushtet me në krye Albin Kurti, e cila mund të shihej edhe si “tradhëti”

“Të shohim çfarë do të bëjë tash Kurti me pataten e nxehtë të Asociacionit-autonomisë së serbëve. Kurti ka problem të madh, sepse nuk mund të llogaritë në projekte alternative, (si shkëmbimi) e as në ndonjë lëvizje kundërshtuese të fortë të opozitës, meqë fitorja e tij me 50% e ka lënë vendin pa opozitë të fortë. Tash për tash, Kurti po e refuzon zbatimin e Asociacionit me çështjen e nënshkrimit të marrëveshjes bazë. Moralisht ka të drejtë. Por, a do t’ia dalë të rezistojë deri në fund, përballë gjithë atij presioni abnormal? Kjo thjesht nuk mund të parashihet. Nëse nuk reziston, karakteri unitar i shtetit tonë ndryshon pakthyeshëm, realisht Kosova bosnizohet, ndërsa në perspektivë historike, përgjegjësia do t’i faturohej LVV dhe Kurtit, ndoshta deri në nivel të akuzës për tradhti”, argumenton Krasniqi

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit