22.7 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

Kosova në ditë zie për vdekjen e Kadaresë, flamujt shtetërorë ulen në gjysmështizë

- Advertisement -

Me vendim të Presidentes Vjosa Osmani, sot është shpallur ditë zie në Kosovë, si shenjë nderimi për vdekjen e shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare. Me këtë rast, flamujt shtetëror janë ulur në gjysmështizë në të gjitha objektet shtetërore të Republikës së Kosovës, brenda dhe jashtë vendit.

Presidentja Osmani, në qershor të vitit të kaluar, kishte dekoruar shkrimtarin Ismail Kadare me Urdhrin “Hasan Prishtina”, ndër Urdhrat më të lartë të cilin e jep Republika e Kosovës për personalitetet më të shquara të kombit. Ndërsa, në gusht, Presidentja shpalli dekretin me të cilin shkrimtarit shqiptar me famë botërore, Ismail Kadare, i është dhënë nënshtetësia e Republikës së Kosovës. Kadare vdiq mëngjesin e të hënës në spital në Tiranë në moshën 88-vjeçare.

Sot do të bëhet varrimi i shkrimtarit, i cili vdiq të hënën në mëngjes në Tiranë. Homazhet publike dhe ceremonia shtetërore do të organizohen në mjediset e Teatrit të Operas dhe Baletit dhe Ansamblin Popullor nga ora 09:00-11:00 dhe11:30 deri në 13.30.

Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare u nda nga jeta mëngjesin e 1 korrikut, në moshën 88-vjeçare duke lënë pas tij një pasuri të madhe letrare që është përkthyer në 45 gjuhë të botës. Kadareja është vlerësuar me një sërë çmimesh ndërkombëtare për veprat e tij. Vitin e kaluar, presidenti francez Emmanuel Macron i dha atij titullin Oficeri i Madh i Legjionit të Nderit gjatë një vizite të presidentit francez në kryeqytetin shqiptar.

Kadare vdiq mëngjesin e së hënës në spitalin e Tiranë në moshën

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit