28.2 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Konjufca pas vrasjes së gruas në Pejë: Është i nevojshme konsolidimi i menjëhershëm i mekanizmave të sigurisë dhe gjyqësisë

- Advertisement -

Në ditën e dytë të Forumit Ndërkombëtar për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, është mbajtur një minutë heshtje në nderim të gruas e cila u vra sot nga bashkëshorti i saj në Pejë, raporton Ekonomia Online.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Glauk Konjufca, ka thënë se është i nevojshëm konsolidimi i menjëhershëm i mekanizmave të sigurisë dhe gjyqësisë që raste të tilla më të mos ndodhin.

“Sot u zgjuam me një lajm të trishtueshëm, vrasja edhe e një gruaje tjetër në qytetin e Pejës. Ajo që duhet të ndodhë është bëhet konsolidimi i mekanizmave tanë të sigurisë dhe gjyqësisë që raste të tilla më të mos ndodhin. Me qenë se shumica e rasteve që po ndodhin në Kosovës, dhuna e ushtruar ndaj tyre është kryesisht prej personave edhe më herët kanë pasur raste penal, raste të shkeljeve të rënda dhe sistemi i drejtësisë me shumë lehtësi i liron ata dhe pastaj kjo është parapërgatitje edhe për raste me të rënda siç ishin rastet e dy vrasjeve këtë në Kosovë. Është vërtetë mirë që jemi bashkë për të biseduar për këtë temë kaq të rëndësishme. Këtë edicion e bën edhe më domethënës periudha kur po mbahet në javën kur Kosova ka ditën që i kushtohet dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë. Rreth 20 mijë gra u dhunuan gjatë luftës së fundit në Kosovë. Këto janë dëshmia e vuajtjes sonë të vazhdueshme. Kurajo dhe forca e viktimave të këtij krimi për ta ngritur zërin është një frymëzim i jashtëzakonshëm për të gjithë ne. Ato përveq dhimbjes që i kanë përcjellur përballen vazhdimisht edhe me stigmën shoqërisë dhe mungesën e padurueshme të drejtësisë përderisa kryerësit e krimeve nuk e kanë marrë dënimin e merituar”, ka thënë ai

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit