25.2 C
New York
Wednesday, July 17, 2024

Buy now

Kjo është 20 vjeçarja që ka lindur me dy vagina

- Advertisement -

Paige DeAngelo ka dy mitra, që do të thotë se ajo lindi me dy sisteme riprodhuese plotësisht funksionale.

Studentja e cila ka dy vagina, mitër dhe qafë të mitrës, mund të mbetet shtatzënë në një nga mitrat e saj, ose mund të mbetet shtatzënë në të dyja njëkohësisht, transmeton Klan Kosova.

20 vjeçarja gjithmonë kishte vuajtur me periudha të çrregullta – dikur kishte një në dy javë – por nuk u diagnostikua me mitër të dyfishtë derisa ishte 18 vjeç dhe u kontrollua nga një gjinekologe për herë të parë.

Takimi ishte vetëm një kontroll, por mjeku i tha asaj se ajo ndoshta duhet të telefononte nënën për të dëgjuar lajmin.

Paige tha: “Unë gjithmonë kam pasur një periudhë shumë të parregullt, por në të vërtetë ishin dy cikle që ndizeshin dhe fikeshin. Ndonjëherë ishte një herë në muaj dhe herë të tjera dy herë në muaj, vetëm disa javë me diferencë”.

Çdo anë është gjysma e madhësisë së një vagine normale. Nuk shkakton ndonjë problem, por padyshim që vërehet.

Duke folur për mënyrën se si u diagnostikua, Paige tha: “Gjinekologia nuk më tha menjëherë, por kur pashë pamjen në fytyrën e saj e dija që diçka nuk ishte në rregull”.

Vaginat nuk dallohen në pjesën e jashtme të trupit, por ato kanë një pjesë të indit që i ndan, e cila quhet septum.

Në krye, diagnoza e Paige më në fund kishte një përgjigje për periudhat e saj të parregullta dhe që atëherë ka qenë në gjendje t’i kontrollojë ato duke marrë trajtim.

Sidoqoftë, asaj iu tha se ajo ndoshta do të duhej të përdorte një surrogate nëse dëshironte ndonjëherë të kishte fëmijë, sepse gjendja e saj e vë atë në një rrezik shumë më të lartë të lindjeve të parakohshme ose aborteve, pasi barku i saj është shumë më i vogël se zakonisht.

“Kam dashur të kem një të ardhme kur të rritem dhe të kem një familje të madhe”, tha ajo pasi mori rezultatin. Sidoqoftë, ajo ka qëndruar optimiste dhe ka gjetur një komunitet njerëzish, përfshirë nënat, të cilat kanë të njëjtën gjendje.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit