13.2 C
New York
Thursday, February 29, 2024

Buy now

Kina pezullon transaksionet me Rusinë dhe Bjellorusinë

Kremlini pranoi të mërkurën se disa kompani ruse po përballen me “probleme” duke paguar homologët e tyre kinezë pasi një nga bankat kryesore kineze për importuesit rusë bllokoi pagesat e tyre, sipas raporteve të shtypit rus.

Kina është bërë partneri kryesor ekonomik i Rusisë që kur Moska filloi pushtimin e saj në Ukrainë në 2022 dhe breshëria e sanksioneve perëndimore të miratuara si hakmarrje.

Banka kineze ka informuar klientët e saj se po pezullon transaksionet me Rusinë dhe Bjellorusinë, raportoi gazeta Vedomosti duke cituar tre biznesmenë, shoqata tregtare dhe këshilltarë financiarë.

Përveç kësaj, pezullimi i transaksioneve nuk varet nga sistemi i pagesave, shkruan gazeta, duke shtuar se transaksionet janë pezulluar në rastin e SWIFT, SPFS të Rusisë dhe CIPS të Kinës. Siç shpjegoi një nga bashkëbiseduesit e gazetës, edhe nëse lëvizja e parave nëpër sistemet kombëtare nuk është e dukshme për amerikanët apo europianët, gjithçka kapet në raportet që palët perëndimore mund të kërkojnë nga banka.

Edhe banka të tjera kanë shtrënguar rregullat e tyre, me sa duket nën presionin e sanksioneve dytësore të vendosura nga Shtetet e Bashkuara, por edhe përpara festimeve të Vitit të Ri kinez, të cilat sinjalizojnë një ngadalësim të aktivitetit ekonomik në vend.

Disa banka dhe institucione financiare ruse u shkëputën nga sistemi bankar ndërkombëtar SWIFT pas fillimit të ofensivës ruse në vitin 2022, duke e bërë të vështirë transferimin e parave nga Rusia në vende të tjera.

Përveç kësaj, Pekini importon masivisht gaz natyror dhe naftë nga fqinji i tij, “pothuajse 50%” e naftës së papërpunuar ruse, sipas Kremlinit, ndërsa Moska, nga ana e saj, rikuperon komponentët elektronikë që i nevojiten dhe nuk mund të përballojë më.

Sipas doganave kineze, në vitin 2023 të dy vendet shkëmbyen mallra me vlerë pak më shumë se 220 miliardë euro, një rritje prej më shumë se 25% nga viti në vit dhe një rekord për tregtinë dypalëshe./abcnews.al/

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit