21.3 C
New York
Tuesday, May 28, 2024

Buy now

Këngët më të popullarizuara të vitit 2021!

- Advertisement -

Me përfundimin e vitit 2021, gjigantët e muzikës si Billboard, Spotify, Apple Music, iHeartRadio dhe më shumë kanë publikuar listat për këngët dhe albumet më të dëgjuara dhe më të shitura të vitit.

Në këto lista, sigurisht se nuk mungon Dua Lipa.

Më poshtë e gjeni një përmbledhje të muzikave më të dëgjuara për këtë vit.

Billboard: “Levitating” e Dua Lipës ishte kënga më e njohur e vitit, duke kaluar në krye të Billboard’s Hot 100; – Drake ishte artisti më i mirë i vitit.

Spotify: “Driver’s licence” e Olivia Rodrigo ishte kënga më e transmetuar nga 1 janari deri më 27 nëntor, në të gjithë botën dhe në SHBA në shërbimin e transmetimit. Albumi i Rodrigos Sour ishte albumi më i transmetuar globalisht. Bad Bunny ishte artisti më i transmetuar në të gjithë botën për të dytin vit radhazi, duke grumbulluar 9.1 miliardë transmetime.

Apple Music: “Dynamite” e BTS ishte kënga më e luajtur në shërbimin e transmetimit midis 16 tetorit 2020 dhe 15 tetorit 2021. Kënga më e kërkuar, kur përdoruesit i kërkojnë Sirit të identifikojë një këngë që po luhet ishte “Astronaut in the Ocean” e Masked Wolf, e cila u kërkua 11.7 milionë herë.

iHeartRadio: “Levitating” e Dua Lipës ishte kënga më e luajtur në rrjetin më të madh të radios në vend, duke mbledhur 1.2 miliard dëgjime. Ariana Grande ishte artistja më e luajtur në rrjet, duke marrë 2.6 miliardë dëgjime.

Pandora: “Up” e Cardi B kryesoi listën e këngëve të shërbimit radiofonik të transmetimit me më shumë reagime “bravo” nga përdoruesit këtë vit.

YouTube: Videoja më e mirë muzikore e platformës në SHBA ishte “Back In Blood” e Pooh Shiesty dhe Lil Durk, e cila fitoi mbi 217 milionë shikime në total.

Disa këngë të njohura nga viti i kaluar u futën në listat e këtij viti. Dua Lipa, Ariana Grande dhe Bad Bunny nuk publikuan muzikë të re këtë vit dhe popullariteti i tyre në 2021 në Spotify, iHeartRadio dhe listat e Billboard vjen nga publikimet e tyre në vitin 2020. “Blinding Lights” ishte një nga këngët më të njohura të vitit të kaluar dhe ende i listuar në Apple Music dhe në Billboard’s Hot 100 në 2021.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit