28 C
New York
Friday, July 19, 2024

Buy now

Jetëgjatësia arriti rekord në Zvicër në vitin 2023

- Advertisement -

Jetëgjatësia ka arritur një nivel rekord në Zvicër në vitin 2023, raportoi Unisanté të martën. Ajo kishte arritur në 85.8 vjet për gratë dhe 82.2 vjet për burrat, shkruan albinfo.ch.

Në vitin 2019, viti i mëparshëm rekord, jetëgjatësia për gratë ishte 85.6 vjet dhe 81.9 vjet për burrat. Më pas ra me ardhjen e Covid në 2020 (85.1 dhe 81 vjet), përpara se të mbetej nën rekordin më 2021 dhe 2022.

Vitin e kaluar dhe për një milion banorë janë numëruar afërsisht 7,900 vdekje në mesin e grave (8,100 në 2019) dhe 7,400 (7,700) te burrat. Për të gjithë popullsinë zvicerane, kjo përfaqëson një rënie prej rreth 250 vdekjesh në vit për një milion banorë, thekson Unisanté.

Mbetet për t’u parë nëse kjo prirje rritëse do të vazhdojë apo nëse kurba e jetëgjatësisë do të rrafshohet apo edhe do të ngadalësohet, siç është rasti në vendet e tjera, vëren Unisanté.

Qendra e Lozanës shton se do të jetë gjithashtu e nevojshme të “monitorohet nga afër” evolucioni i jetëgjatësisë në shëndet të mirë. Ky tregues tjetër “thelbësor dhe i lidhur me çështjet e shëndetit shoqëror dhe publik” ishte pak në rritje në vitin 2022 sipas OFS./RTS

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit