0.5 C
New York
Sunday, February 25, 2024

Buy now

Ish-këshilltari paralajmëron: Trump do ta nxjerrë ShBA-në nga NATO nëse fiton zgjedhjet

Teksa aleatët e SHBA-së reaguan ndaj komenteve të Donald Trump, i cili tha se do të inkurajonte Rusinë të sulmojë aleatët evropianë nëse ata nuk i përmbushin objektivat e kontributit buxhetor të NATO-s, shumë ish-këshilltarë të Trumpit paralajmërojnë se ish-presidenti do të kërkojë të tërheqë zyrtarisht SHBA-në nga aleanca e NATO-s nëse ai fiton një mandat të dytë, shkruan CNN.

Në “Kthimi i fuqive të mëdha”, i cili do të publikohet më 12 mars, një ish-zyrtar i lartë amerikan, i cili shërbeu në administratën e Trumpit dhe Bidenit në një nivel të lartë, tha se nëse Trump mposht presidentin Joe Biden në nëntor, “SHBA do të jetë jashtë NATO-s.”

“NATO do të ishte në rrezik të vërtetë. Unë mendoj se ai do të përpiqet të largohet “, tha John Bolton, ish-këshilltari i Trumpit për Sigurinë Kombëtare.

Shpërfillja e zotimeve të sigurisë së SHBA nga Trump shtrihen edhe në marrëveshjet e tij të mbrojtjes reciproke me Korenë e Jugut dhe Japoninë, tha gjenerali në pension John Kelly, i cili shërbeu si shef i shtabit të Shtëpisë së Bardhë për Trump.

“Çështja është se ai nuk pa absolutisht asnjë pikë në NATO”, tha Kelly në libër.

“Ai thjesht ishte i vendosur kundër të pasurit trupa në Korenë e Jugut, përsëri, një forcë parandaluese, ose të kishte trupa në Japoni, një forcë parandaluese”, shtoi ai.

“Ai mendonte se (Vladimir) Putin ishte një djalë në rregull dhe Kim (Jong Un) ishte një djalë në rregull që ne e kishim shtyrë Korenë e Veriut në një qoshe”, kujton Kelly.

“Për të, ishte sikur ne po i bënim thirrje këtyre djemve. Nëse nuk do të kishim NATO-n, atëherë Putini nuk do t’i bënte këto gjëra”, shtoi Kelly

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit