27.1 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Inteligjenca amerikane: Rusia po rrit fushatën e dezinformimit kundër Zelenskyt

- Advertisement -

Rusia ka rritur përpjekjet e saj të dezinformimit për të diskredituar presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky dhe për të ngritur pyetje në lidhje me legjitimitetin e tij në muajt e fundit, kanë vërejtur agjencitë e inteligjencës amerikane.

Një vlerësim i inteligjencës së fundmi i ndarë me CNN thotë se Rusia ka shfrytëzuar ngjarje të ndryshme të fundit për të nxitur kritikat për aftësitë dhe vendin e Zelenskit si udhëheqës i Ukrainës, tha një zyrtar i lartë i administratës Biden.

Rusia ka përhapur dezinformata në lidhje me Zelenskyn që para fillimit të luftës, por inteligjenca e fundit tregon se “ajo është padyshim në rritje,” tha zyrtari.

Rusia ka theksuar dy fusha kryesore në këtë shtytje të fundit të dezinformimit, tregon inteligjenca: tërheqja e dhimbshme e Ukrainës nga qyteti lindor Avdiivka dhe fakti që Ukraina shtyu zgjedhjet e saj presidenciale të planifikuara për këtë pranverë për shkak të luftës.

Ndikimet kryesore: ShBA është më e shqetësuar për ndikimin e dezinformatave në vendet jashtë se sa për besimin e ukrainasve te Zelensky, tha zyrtari.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit