-1.4 C
New York
Wednesday, February 21, 2024

Buy now

Hulumtimi: Mbi 70% e qytetarëve të BE besojnë se anëtarësimi në union ka qenë i dobishëm

Një sondazh i kryer nga Parlamenti Europian përpara zgjedhjeve të ardhshme europiane tregoi se më shumë se 70 për qind e qytetarëve besojnë se “anëtarësimi i vendit të tyre në BE është i dobishëm”.

Të anketuarit përmendën arsye të shumta, por arsyeja më e zakonshme është se BE-ja ruan paqen dhe përmirëson bashkëpunimin ndërmjet vendeve.

“Rezultatet e hulumtimit treguan se imazhi i BE-së në mesin e qytetarëve ka qenë i qëndrueshëm që nga marsi 2023, me 45 për qind të atyre që kanë një mendim pozitiv, 38 për qind kanë një qëndrim neutral dhe 16 për qind kanë një mendim negativ,” sipas sondazhit.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit