11.3 C
New York
Wednesday, April 24, 2024

Buy now

Hoxhaj: Nga një shtet i cili ishte faktor paqeje dhe stabiliteti, Kosova po shndërrohet në një konsumues të sigurisë

- Advertisement -

 

Në fjalën e tij para pjesëmarrësve të konferencës, përfshirë politikanë, ushtarakë, deputetë dhe diplomatë, Hoxhaj ka theksuar se tensionet në rajon nuk janë vetëm pasojë e luftës në Ukrainë, por edhe për shkak të mosnjohjes së Kosovës nga Serbia dhe mosanëtarësimit të saj në OKB.

Hoxhaj ka theksuar se nga një shtet i cili ishte faktor paqeje dhe stabiliteti më 2008 dhe nga një eksportues i sigurisë, Kosova është duke u shndërruar në një konsumues të sigurisë, si pasojë e kërcënimeve nga ana e Serbisë dhe gabimeve strategjike të Qeverisë së Kosovës.

 

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit