11.4 C
New York
Sunday, April 14, 2024

Buy now

Hapet “korsia e shpejtë” e Ballkanit të Hapur për transportimin e mallrave ushqimore

- Advertisement -

Duke nisur që nga e hëna e 3 janarit, transportimi i produkteve ushqimore dhe bujqësore nga Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia, do të bëhet “shpejtë dhe lehtë”.

Për një gjë të tillë është hapur “korsia e shpejtë” për kamionët që bartin produktet nga vendet participuese të nismës rajonale Ballkani i Hapur.

“Kjo do të thotë se praktikisht nuk do të ndërlikime procedurale të eksportimit të produkteve agrokulturore dhe ushqimore brenda rregullativave të tri vendeve nënshkruese të Ballkanit të hapur”, thotë Gorann Gjakoviç, këshilltar në Ministrinë e Agrokulturës në Serbi.

Në një prononcim për “Jutarnji dnevnik”, Gjakoviç thotë se tregtia e lirë e produkteve ushqimore ndërmjet shteteve nënshkruese nënkupton para së gjithash për ata që eksportojnë produkte bujqësore dhe ushqimore, sepse mbi 600 kompani i eksportojnë ato produkte në territorin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë.

“Thënë më thjeshtë, sot kur kamioni të niset për në Maqedoninë e Veriut, ne do të dërgojmë një njoftim se një kamion i tillë do të mbërrijë në vendin e tyre, do të shkojë direkt në vendin ku duhet të shkojë, do të bëhet kontrolli me letra dhe certifikata jonë do të njihet në Maqedoninë e Veriut dhe Shqipëri dhe anasjelltasa”, sqaron këshilltari i ministrit të Bujqësisë.

“Ne do t’i besojmë njëri-tjetrit dhe do të bëhen vazhdimisht kontrolle, siç janë bërë deri më tani, por kjo nuk do të pengojë eksportet, por ne duam të përshpejtojmë qarkullimin e produkteve”, tha Goran Gjakoviç.

Shërbimet kompetente të inspektimit ranë dakord që të njohin reciprokisht dokumentacionin që shoqëron mallin, transmeton RTS.

Dokumentacioni është ende standard, certifikata fitosanitare dhe veterinare, me kusht që kamionët të mos presin në kufi për marrjen e mostrave në vendin ku eksportohen.https://reporteri.net/reklamap/www/delivery/afr.php?zoneid=18&cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE

“Kamionët do të shkojnë shtesë në terminalin doganor ose qendrën e shpërndarjes dhe atje do të kontrollohet vetëm dokumentacioni. Zyrtarët maqedonas ose shqiptarë do t’i kenë të gjeturat tona dhe nuk ka nevojë të punohet më në to. Për të shmangur keqpërdorimin e kontrollit të mostrës. puna do të vazhdojë. në kurriz të shtetit”, thotë Gjakoviç.

Ai shton se deri më tani ka pasur raste që kamionët qëndrojnë në kufi ku malli është prishur. “Nuk do të jetë më kështu”, thotë ai.

“Vetëm kontrolli rutinë i pasaportës së shoferit është i mundur dhe gjithçka tjetër shkon plotësisht pa probleme”

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit