25.2 C
New York
Wednesday, July 17, 2024

Buy now

Hani djathi të ri para gjumit dhe do të humbni peshë me shpejtësi rrufeje

- Advertisement -

Nutricionistët thonë se djathi i ri duhet të hahet para se të shkoni në shtrat, pasi ndihmon për të humbur peshë

Një studim i publikuar në “British Nutrition Journal” tregoi se vetëm 30 gramë proteina, gjysmë ore para gjumit, forcon muskujt, përshpejton metabolizmin dhe përmirëson shëndetin.

Djathi i ri përmban nivele të larta të proteinave dhe kalciumit. Ne ndërtojmë muskuj nga proteina dhe është e rëndësishme si për atletët profesionistë ashtu edhe për njerëzit që duan të humbin peshë.

“Kalciumi është i rëndësishëm për këdo mbi moshën 30-vjeç, sepse ndihmon në ruajtjen e masës kockore”, thotë Ashley River, një nutricioniste.

Një version i djathit me yndyrë të plotë është më i mirë se ai pa yndyrë, pasi djathi përmban yndyra të mira. E gjithë kjo së bashku kontribuon në muskujt më të fortë të cilët më pas na lejojnë të djegim më shumë kalori çdo ditë.

“Ekzistojnë edhe studime sipas të cilave djathi i bardhë para se të shkojë në shtrat përshpejton metabolizmin të nesërmen”, tha Riverova.

Ajo shtoi se vetëm sigurohuni që djathi të mos jetë shumë i kripur dhe nëse i kushtoni vëmendje marrjes së natriumit, hani kos të trashë.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit