26.7 C
New York
Friday, June 14, 2024

Buy now

“Gjoksi rritet deri në 25% kur…”/ 10 fakte të pabesueshme rreth seksit!

  1. Seksi mund të rrisë imunitetin tuaj ndaj dhimbjes. Kjo është kryesisht për shkak se orgazmat shkaktojnë hormone që priren të shtyjnë pragun e dhimbjes suaj.
  2. Një nga faktet më mahnitëse për vajzat është se kur eksitohen, gjoksi i tyre mund të fryhet deri në 25%.
  3. Seksi konsiderohet të jetë një nga forcuesit më të mirë të humorit dhe eliminues të stresit. Seksi intim ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe qetësimin tuaj. Kjo mund të jetë një arsye tjetër pse duhet të mendoni të bëni më shumë seks gjatë periudhave stresuese!
  4. Seksi mund t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë nëse jeni të sëmurë. Disa studime kanë treguar se organizmat rritin imunitetin tuaj. Prandaj, nëse mendoni se moti po ju rëndon, gjithçka që ju nevojitet është shërimi seksual.
  5. Seksi pas stërvitjes mund të kthehet vërtet në një plus. Kjo është veçanërisht për shkak se, pas një stërvitje, rrjedhja e gjakut në zonën tuaj gjenitale është rritur, gjë që ka potencialin të përmirësojë funksionin tuaj seksual.
  6. Seksi i mirë mund të shërojë dhimbjen e kokës. Pra, nëse keni dhimbje koke pas punës, gjithçka që duhet të bëni është të shkoni në shtëpi te partneri juaj dhe të bëni sek.
  7. Sipas studimeve, një grua është në gjendje të mbetet shtatzënë në pesë deri në tetë ditë pas seksit, pasi sperma mund të jetojë në mukozën e qafës së mitrës për një kohë të gjatë pas seksit.
  8. Niveli optimal i hidratimit në trup ndihmon në arritjen e orgazmave më të mira. Të qenit i hidratuar mirë çon në orgazma më të mira.
  9. Përqafimi pas seksit është i rëndësishëm dhe mund ta kënaqë partnerin tuaj seksualisht më shumë se çdo gjë tjetër. Një seancë përkëdheljeje me dashuri çon në çlirimin e oksitocinës, e cila e bën një çift të ndihet i kënaqur.
  10. Ndërsa është e vërtetë që seksi pas stërvitjes nuk është një opsion i keq për të zgjedhur në fund të fundit, seksi vetë mund të shërbejë si një stërvitje. Studiuesit kanë zbuluar se meshkujt janë në gjendje të djegin 4.2 kalori në minutë gjatë seksit dhe femrat 3.1 kalori çdo minutë, gjë që është fantastike!

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit