-0.4 C
New York
Thursday, February 29, 2024

Buy now

Gjeorgji, kryeministri jep dorëheqjen përpara zhvillimit të zgjedhjeve parlamentare

Kryeministri gjeorgjian, Irakli Garibashvili dha dorëheqjen nga detyra të hënën, duke thënë se donte t’i jepte kohë zëvendësuesit të tij për t’u përgatitur për zgjedhjet parlamentare që priten në vendin e Kaukazit Jugor deri në tetor.

Garibashvili deklaroi se në vend të kësaj i ishte ofruar puna e kreut të partisë qeverisëse, Ëndrra Gjeorgjiane, një lëvizje që ai tha se do të diskutohej në një kongres partie të enjten, shkruan Reuters.

Mediat gjeorgjiane, duke përfshirë kanalet televizive të lidhura me qeverinë dhe opozitën, raportuan se Irakli Kobakhidze, udhëheqësi aktual i Ëndrrës Gjeorgjiane, do të pasonte Garibashvilin si kryeministër, diçka e konfirmuar për Reuters nga një burim i afërt me partinë.

Kornely Kakachia, drejtor i Institutit Gjeorgjian të Politikës, theksoi se një ndryshim i kryeministrit nuk ka gjasa të nënkuptojë ndryshime politikash dhe se ka për qëllim kryesisht të mbështesë bllokun qeverisës përpara zgjedhjeve. Sipas tij, Kobakhidze kishte fituar një reputacion për “retorikë radikale” kundër kundërshtarëve të qeverisë.

Sondazhet e opinionit tregojnë se Ëndrra Gjeorgjiane është deri tani partia më popullore e vendit, por ka humbur mbështetjen që nga viti 2020, kur fitoi një shumicë të ngushtë në legjislaturë.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit