1.6 C
New York
Thursday, December 7, 2023

Buy now

Gabimi që i kushtoi shtrenjtë ish-kryeministrit portugez

Në telefon po flisnim për António Costa Silva, i cili është Ministër i Ekonomisë dhe thuajse i njëjti emër me Kryeministrin, por në transkriptim kishte një shkelje. Prokurori e pranoi gabimin e raportuar nga mbrojtja e njërit prej të akuzuarve.

Kryeministri tani ka dhënë dorëheqjen dhe Portugalia do të kthehet në votime në mars të vitit të ardhshëm, por ai nuk ishte “António Costa” i përmendur në përgjimet që pushtuan socialistët në qeveri.

Mbikëqyrja në karta

Avokati i Diogo Lacerda Machado, një prej besnikëve të kryeministrit që përfundoi në pranga të martën, me sa duket raportoi gabimin e transkriptimit te gjyqtarët

Ndër të tjera, shefi i kabinetit të kryeministrit, Vítor Escária: në zyrën e tij agjentët zbuluan 75 mijë euro cash, të fshehura mes librave dhe madje edhe në kuti verë.

Zyra e Prokurorit Publik tashmë do ta kishte njohur gabimin.

Në telefonatën, në fund të gushtit 2022, Lacerda Machado i përmendi një menaxheri kompanie ndërmjetësimin e António Costa, në fakt, për një qendër të dhënash në Sines, një nga qendrat e prekura nga projektet e gjelbra , duke përfshirë një qendër të gjelbër hidrogjeni, për të cilat kanë të bëjnë hetimet për korrupsion. Tendenca tjetër është ajo e presionit për autorizime për të eksploruar rezervat e litiumit në veri të vendit.

Transkriptimi u ndal në “Costa”, por mbiemri i plotë do të dëgjohej në audio.

Lacerda Machado, tha avokatja e saj jashtë gjykatës së Lisbonës, shpjegoi gjatë marrjes në pyetje se me atë rast i referohej kreut të Ekonomisë. Për të arritur tek kryeministri – miku i tij personal, nga i cili ka marrë dosje serioze në të kaluarën – do të mjaftonte një telefonatë apo një mesazh. Prandaj formula: “Unë do të gjej një mënyrë për të folur me António Costa”.

Kriza institucionale

Gjatë fjalimit të tij drejtuar kombit në TV, Costa tha se ai e injoroi hetimin, por se ai e konsideronte atmosferën e dyshimit të papajtueshme me rolin e tij. Masat e gjyqësorit bazohen edhe në më shumë se 40 kontrolle në pallatin presidencial dhe në zyrat e dy ministrive. Në total janë nëntë të pandehur. Të martën, Gjykata e Lartë konfirmoi ekzistencën e një çështjeje të veçantë për shitjen e supozuar të ndikimit të kryeministrit .

Megjithatë, shpifje do të ishte e vetmja përmendje në letrat e njeriut që ka qeverisur vendin që nga viti 2015. Edhe nëse në përfundim të hetimeve nuk zyrtarizohet një akuzë ndaj kryeministrit, Parlamenti tashmë është shpërbërë.

Përpara se Kosta të thirrej nga Presidenti i Republikës, Lucília Gago, prokurorja e çështjes, shkoi në Belem. Nëse për të gjithçka do të përfundonte me një arkivim – me dëmtim të dyfishtë të imazhit të tij – reputacioni i sistemit të tij të pushtetit tani do të cenohej pjesërisht. Përpara zbulimeve të fundit, kryeministri në largim kishte thënë se i vinte turp për paratë e zbuluara në zyrën e Escária-s dhe për lidhjet me Lacerda Machado, i cilësuar më parë si “miku im më i mirë”, se “një kryeministër nuk mund të ketë miq”.

Dje ai i kërkoi falje portugezit.

Nëse Costa shmang kapitujt e tjerë të hetimit – shumë pak dihet për provat – ai mbi të gjitha mund të kthehet te një nga kandidatët për të pasuar Charles Michel si president i Këshillit Evropian. Ai u konsiderua si favorit, në nivel socialist, në ndarjen e nominimeve pas zgjedhjeve të qershorit 2024. Deri të martën.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit