Forcat ruse vazhdojnë sulmet rreth qyteteve Bakhmut dhe Soledar, sipas ministrisë ukrainase të mbrojtjes

Trupat ruse kanë vazhduar me sulmet e tyre ndaj pozicioneve ukrainase pranë qyteteve Bakhmut dhe Soledar në rajonin lindor të Donetskut, tha të shtunën një oficer shtypi në ministrinë ukrainase të mbrojtjes.

Andri Yusov i ministrisë tha se Rusia kishte përqendruar forcat dhe pajisjet e saj pranë Soledarit në Ukrainën lindore.

“Ky është një nga drejtimet e pakta ku ata janë ende në gjendje të kryejnë veprime të tilla”, tha ai.

Por trupat ruse, duke përfshirë grupin mercenar Wagner, kanë dështuar deri më tani në marrjen e Bakhmutit, tha Yusov.

Sipas mediave të huaja, transmeton Telegrafi, Moska tha javën e kaluar se forcat e saj kishin kapur Soledarin, por Kievi hodhi poshtë pretendimet. Qyteti është vetëm disa milje në verilindje të Bakhmutit, i cili është bërë skena e disa prej luftimeve më të ashpra të luftës.

Soledari ka qenë një objektiv i forcave ruse që nga maji i kaluar.