8.2 C
New York
Friday, April 19, 2024

Buy now

Filloni të hani këto ushqime që të përmirësoni shikimin tuaj

- Advertisement -

Sytë nuk janë vetëm dritarja e shpirtit tuaj, ata janë dritarja me të cilën ju e përjetoni botën.

Nëse nuk hani mjaftueshëm nga këto ushqime që janë të mira për sytë tuaj, nuk do të shihni shumë.

Fatkeqësisht, sytë janë të ndjeshëm ndaj faktorëve të caktuar të mënyrës së jetesës, të tilla si ushqimi i dobët, pirja e duhanit dhe shpenzimi i tepërt i kohës përpara një ekrani.

Ata janë gjithashtu të prirur të përkeqësohen ndërsa plakeni, duke e bërë më të vështirë leximin, drejtimin, punën, lojën sportive dhe përfshirjen në hobi tuaj të preferuar, shkruan daily health post. Shikimi nuk është diçka që dëshironi të humbni.

Çfarë ndikon në shikim?

Shikimi i syve është një sens i çmuar që rrallë mund të rikthehet pasi të jetë zhdukur.

Shkaqet më të zakonshme të shikimit të dobët përfshijnë:

 • Degjenerim makular
 • Cataracts
 • Glaukomë
 • Retinopatia diabetike (e shkaktuar nga diabeti)
 • Lëndimet në sy
 • Defekte te lindjes

Pamja e dobët karakterizohet si:

 • Humbja e mprehtësisë së shikimit (pamundësia për të parë qartë objektet)
 • Në pamundësi për të parë një zonë aq të madhe sa një person i shëndetshëm
 • Pamundësia për të parë dritën
 • Vizion i dyfishtë
 • Shtrembërim vizual
 • Vështirësitë perceptuese
 • Çdo kombinim i mësipërm

Këtu gjeni disa nga ushqimet që janë të nevojshme për tu ngrënë që të shihni më mirë.

 1. Karrota
 2. Lakra
 3. Patatet e ëmbla
 4. Speci i kuq
 5. Mango
 6. Qumështi
 7. Sallata e gjelbër
 8. Pjepër
 9. Bizele
 10. Kungull
 11. Domate
 12. Spinaq
 13. Pjeshkë
 14. Kajsi
 15. Lakër e gjelbër.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit