4.6 C
New York
Tuesday, December 5, 2023

Buy now

Fillon vrasja e ujqërve në Estoni – shkak mbrojtja e deleve

Estonia ka filluar edhe një herë të shkatërrojë popullsinë e saj të ujqërve.

Një numër i caktuar i ujqërve vriten në vendin baltik çdo vit, megjithëse këtë herë konservatorët janë të shqetësuar.

Agjencia e Mjedisit e Estonisë ka vendosur kuotën e vrasjes në 144, duke pretenduar se në vend ka më shumë ujq sesa që lejojnë planet e konservimit.

Megjithatë, Maris Hindrikson, studiuese e ujqërve në Universitetin e Tartu, thotë për Euronews se ajo dhe shkencëtarët e tjerë “nuk janë të bindur” për të dhënat e tyre, transmeton Klankosova.tv.

Ajo pretendon se popullsia e ujqërve është duke u llogaritur bazuar në teknikat të modës së vjetër dhe “josistematike” të tilla si vëzhgimet e gjahtarëve që mund të mos pasqyrojnë saktë numrin e ujqërve brenda Estonisë.

Kjo do të thotë se kuota e zhdukjes mund të jetë shumë e lartë, duke e vendosur një specie tashmë të kërcënuar nën tendosje edhe më të madhe.

“Problemi është se ne thjesht nuk e dimë se sa ujqër ka”, thotë Hindrikson, duke vlerësuar se shkatërrimi mund të zhdukë midis 30 për qind deri në 50 për qind të të gjithë popullsisë së ujqërve të vendit.

Autoritetet pretendojnë se duhet kryer vrasja pasi ujqërit sulmojnë bagëtinë, veçanërisht delet, duke goditur ekonomikisht fermerët e vendit.

Një total prej 946 delesh u vranë nga ujqërit grabitqarë në vitin 2022, sipas Bordit Mjedisor të Estonisë (Keskonnaamet).

Kjo shifër ka tejkaluar 1,100 këtë vit, kur kanë mbetur edhe disa javë të vitit 2023, thotë ai.

Një sulm veçanërisht i rëndë në një fermë në kontenë Tartu juglindore vrau një tufë të tërë të shumimit prej më shumë se një duzinë dele në tetor, me fermerin Rein Mirka që i tha Transmetimit Publik Estonez (ERR) se incidenti i kishte kushtuar atij nga 15,000 deri në 20,000 euro dëme.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit