22.9 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

Ferdinand thotë se Man United nuk po di të përdorë forcën e Ronaldos, e krahason me Falcaon

- Advertisement -

Legjenda e Manchester United, Rio Ferdinand, ka frikë se skuadra e tij e vjetër po e shpërdoron Cristiano Ronaldon duke mos luajtur me forcat e tij – ashtu siç bënë me Radamel Falcao.

Ronaldo, 36 vjeç, ka shënuar tetë gola në 16 paraqitje në Premier Ligë që kur u kthye në Old Trafford verën e kaluar, ndërsa gjithashtu regjistroi gjashtë gola në pesë ndeshje të Ligës së Kampionëve.

Megjithatë, superylli portugez ka pasur edhe disa rënie në disa ndeshje këtë edicion.

Pyetjet janë shfaqur gjithashtu mbi përshtatshmërinë e tij për sistemin e trajnerit të ri të përkohshëm Ralf Rangnick.

Por Ferdinand beson se United nuk po shfrytëzon në maksimum talentin e Ronaldos kur ata kanë topin, duke krahasuar vështirësitë e tij në sulm me ato të Falcaos gjatë qëndrimit të tij të pasuksesshëm në klub.

“Gjithçka po shkon keq. Unë as nuk mund të ulem këtu siç duhet. Të ulem këtu dhe të mbroj këtë ekip po më vret mua”, tha ish-mbrojtësi i United në podkastin e tij FIVE pas humbjes 1-0 të së hënës në shtëpi ndaj Wolves.

“Angazhimi im më i madh është se nëse keni (Edinson) Cavanin dhe Ronaldon në ekipin tuaj – dy nga sulmuesit ndoshta më të mirë të topit nga zona të gjera – dhe ju nuk luani me ndonjë gjerësi të vërtetë ose me njerëz që janë të aftë që të vendosësh topin në zona të mira, atëherë pothuajse ndihet si një detyrë e kotë.

“Duhet të luani me pikat e tyre të forta. Është si kur kemi luajtur me Falcao vite më parë. Ti sjell dikë të shkëlqyeshëm në sulmin e topave, por më pas kurrë nuk e krosoni topin. Si mund të prisni që ata të prodhojnë golat?”, është shprehur Ferdinand.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit