26.7 C
New York
Friday, June 14, 2024

Buy now

Fabregas mbron Xhakën, tregon pse nuk ishte penallti ajo e Bernardos

- Advertisement -

Cesc Fabregas ishte i mërzitur që Manchester Cityt iu dha një penallti e diskutueshme gjatë fitores së tyre dramatike 2-1 ndaj Arsenalit në ditën e Vitit të Ri.

‘Topçinjtë’ dukej se po arrinin një fitore të papritur ndaj liderëve të titullit të Premier League, pasi goditja e Bukayo Saka në pjesën e parë e vendosi skuadrën e Mikel Arteta-s në kontroll duke shkuar në pushim.

Por City barazoi nga pika me anë të Riyad Mahrezit në fillim të pjesës së dytë, kur Granit Xhaka u gjykua se kishte faulluar Bernardo Silva në zonë përpara se Gabrieli të përjashtohej për kartonin e dytë të verdhë dy minuta më vonë.

Rodri më pas goditi nga afër në kohën shtesë për t’i dhënë Cityt një fitore që zgjeron epërsinë e tyre ndaj Chelseat, i cili përballet me Liverpoolin e vendit të tretë të dielën, në 11 pikë, ndërsa Arsenali është i katërti me 35 pikë.

Por ish-kapiteni i ‘Topçinjve’, Fabregas, kritikoi vendimin për t’i dhënë Cityt penalltinë e pjesës së dytë, me gjyqtarin Stuart Attwell që fillimisht largoi protestat e Cityt përpara se të ndryshonte vendimin e tij pas një rishikimi të VAR.

Fabregas shkroi në Twitter: “Kjo nuk është kurrë një penallti. Vendim i tmerrshëm.”

Ai e ndoqi atë duke pretenduar se Bernardo Silva ishte tashmë duke zbritur – dhe shtoi: “Ai tashmë po binte”.

Duke folur për BT Sport pas ndeshjes, Ferdinand tha: “Është një shenjë e kampionëve. Duke mos lejuar kurrë që t’u ikë rezultati, duke u kthyer në lojë dhe më pas duke shënuar rezultatin në fund.

“Fakti që u është dashur ta quajnë këtë lojë në fund, flet shumë se ku është kjo skuadër e Arsenalit.

“Ne po flisnim jashtë transmetimit duke thënë se nëse ata e humbin këtë lojë, është mënyra se si ata e humbin këtë lojë që është gjëja më e rëndësishme për ta.

“Ata luftuan, treguan vendosmëri dhe dëshirë që njerëzit e kanë vënë në dyshim në të kaluarën.

“Por gjithashtu, kishte momente të klasit të vërtetë nga kjo skuadër e Arsenalit dhe ata ishin për të ardhur keq që nuk morën një pikë nga loja sot”.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit