10.5 C
New York
Thursday, April 18, 2024

Buy now

Escobar shpalos dy kushtet e radhës për pranimin e Kosovës në KiE, njëri është Asociacioni

- Advertisement -

Emisari i ShBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, e ka quajtur pozitiv vendimin e kryeministrit Albin Kurti për bartjen e 24 hektarëve në pronësi të Manastirit të Deçanit.

Ndonëse Kurti është arsyetuar se këtë vendim e ka marrë që Kosova të pranohet në Këshillin e Evropës, Escobar për Radion Evropa e Lirë, ka thënë se janë edhe dy kushte tjera.

“Tani, janë dy kushte të tjera që i kishte përmendur Këshilli i Evropës dhe që po i kërkojnë disa vende evropiane. Njëri është… [ka të bëjë] me disa veprime për shpronësimet që po bëhen në veri. Dhe, tjetri është Asociacioni”, ka thënë Escobar.

Ai ka theksuar se me vendimin për Manastrin e Deçanit u tregua pjekuri që vendimet kushtetuese pranohen edhe kur ato s’janë populiste.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit