19.5 C
New York
Saturday, June 3, 2023

Buy now

Ekonomia amerikane shtoi mbi 300 mijë vende pune në muajin shkurt

Ekonomia amerikane shtoi 311 mijë vende pune në muajin shkurt, një shifër e cila kaloi pritshmëritë. Kjo është një tërheqje nga raporti i suksesshëm i punëve në janar, kur u shtuan 504 mijë pozicione të rishikuara.

Fitimet neto të vendeve të punës në shkurt tejkaluan vlerësimet e ekonomistëve për një muaj normal, me vetëm 205 mijë për t’u shtuar, Rishikimet në rënie të totaleve të dhjetorit dhe janarit nuk ishin aq drastike. Shkalla e papunësisë u rrit në 3.6 për qind nga 3.4 për qind.

“Është shumë më e nxehtë se sa mund të funksionojë ekonomia, dhe kjo do të thotë se FED do të duhet të vazhdojë të rrisë normat e interesit. Dhe kjo e bën një recesion më të mundshëm”, tha kryeekonomisti i PNC Financial Services, Gus Faucher.

FED ka qenë duke luftuar për gati një vit për të ngadalësuar ekonominë dhe për të shtypur inflacionin më të lartë në 40 vjet, por tregu i punës vazhdon t’i kundërshtojë këto përpjekje.

“Duke ardhur në përvjetorin e një viti të rritjes së parë të normës së FED-it, ne kurrë nuk menduam se do të shihnim ekonominë të krijonte 311 mijë vende pune të tjera këtë muaj. Festa ka filluar dhe tregu i punës po shpërthen. Ekonomia është e qartë se nuk është duke u ulur, ajo është në rritje”, tha kryeekonomist i FwdBonds, Chris Rupkey.

Fitimet mujore të punës mbeten shumë mbi normat para pandemisë COVID-19, kur rreth 180 mijë vende pune u shtuan në muaj midis 2010 dhe 2019, tregojnë të dhënat e BLS. Megjithatë, tregu i punës mbetet i shtrënguar dhe çekuilibruat vazhdojnë të vazhdojnë në përpjekjet e vazhdueshme të rimëkëmbjes nga pandemia shkatërruese.

Të dhënat e qarkullimit të punës të publikuara në fillim të kësaj jave për janarin treguan se kishte 1.9 vende pune për çdo person që kërkon një të tillë.

Kryetari i FED-it, Jerome Powell ka theksuar shpesh se si tregu i punës mbetet i shkurtër nga parashikimet e rritjes para pandemisë nga më shumë se 3 milionë njerëz. Pandemia përshpejtoi tendencat e pritshme demografike me rritjen e pensioneve, njerëzit gjithashtu u larguan nga fuqia punëtore për nevoja të lidhura me kujdesin dhe shqetësimet shëndetësore si COVID-19 i gjatë.

Raporti i punësimit i shkurtit tregoi një rritje prej 0.1 pikë përqindjeje në shkallën e pjesëmarrjes në fuqinë punëtore në 62.5 për qind, më e larta që ka qenë që nga prilli 2020. Megjithatë, ajo mbetet nën nivelet e para-pandemisë prej 63.4 për qind. Gjithashtu, ka pasur një lëvizje në rritje të normës së papunësisë, e cila u rrit me 0.2 pikë përqindje në 3.6 për qind.

“Duke kontribuar në presionin në rritje këtu, kishte më shumë njerëz që kërkonin punë”, tha Mark Hamrick, analist i lartë ekonomik në Bankrate.

Industritë me fitime të dukshme të punës përfshinin kohën e lirë dhe mikpritjen, tregtinë me pakicë, qeverinë dhe kujdesin shëndetësor. Pasi u dëmtua gjatë pandemisë, koha e lirë dhe mikpritja ka shtuar vazhdimisht punonjësit, prandaj po përpiqet të plotësojë kërkesën e shtuar nga konsumatorët duke i zhvendosur shpenzimet e tyre nga mallrat në shërbime. /TCH/

Të ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit