8.1 C
New York
Friday, April 19, 2024

Buy now

Dua Lipa një aleate e komunitetit LGBT+: Jeta është shumë më argëtuese me homoseksualët

- Advertisement -

Fituesja e çmimeve ‘Grammy’ është gjatë gjithë kohës një aleate e zëshme e komunitetit LGBTQ+, duke kritikuar Katarin për shkak të regjistrit të të drejtave të njeriut në prag të Kampionatit Botëror në FIFA, në vitin 2022 dhe duke e kritikuar artistin e bashkëpunimit DaBaby, i cili kishte bërë komente homofobike, për këngën e saj “Levitating”.

Ndër të tjera, në intervistën e vitit 2024, u diskutua edhe miqësia e saj me artistin homoseksual Troye Sivan, ndërsa Mattel gjithashtu mori një moment për të reflektuar rreth mbështetjes nga fansat dhe miqtë ‘queer’.

“Pra, je e rrethuar nga homoseksualët”, filloi Mattel. “Në çfarë pike të jetës tënde e kuptove se duhet të pranosh se ‘meshkujt homoseksualë do të jenë rrotull teje përgjithmonë’?”.

Për këtë, Lipa u përgjigj: “Unë thjesht e dua këtë. Nuk ishte një çështje ‘pranimi’ – unë isha në mes të kësaj. Jeta është shumë më e këndshme me homoseksualët!”.

Vitin e kaluar, këngëtarja ndau mendimet e saj në lidhje me urrejtjen ndaj LGBTQ+, duke ndarë një mesazh të fuqishëm në mbështetje të komunitetit “të lirë, të vërtetë dhe krenarë” ‘queer’.

Gjatë një interviste ekskluzive me Vogue France, këngëtarja rikonfirmoi mbështetjen e saj për komunitetin ‘queer’. “Homofobia dhe transfobia janë fqinj të misogjinisë”, i tha ajo revistës. “Shumë njerëz, thellësisht, janë thjesht të frikësuar nga vetja e tyre”.

Liria e të tjerëve i detyron ata të përballet me diçka që ata janë shumë të frikësuar për ta shprehur. Bukuria e një qenieje të lirë, të vërtetë dhe të krenar i paralizon ata”, tha Dua Lipa.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit