9.3 C
New York
Saturday, April 20, 2024

Buy now

Dua Lipa do të performojë në eventin e fishekzajrreve në Londër për ardhjen e Vitit të Ri 2022

- Advertisement -

Sipas raportimeve, Londra do të vazhdojë të shijojë një shfaqje me fishekzjarre në natën e Vitit të Ri me performanca nga Elton John dhe Dua Lipa.

Shfaqja vjetore e organizuar nga Kryetari i Bashkisë së Londrës zakonisht zhvillohet në Argjinaturën Victoria nga Big Ben, por zyrtarisht u ndërpre për të dytin vit radhazi për shkak të shqetësimeve mbi variantin Omicron.

Megjithatë, The Sun raporton se një shfaqje do të vazhdojë të zhvillohet në Shard, St Paul’s dhe Millennium Bridge, shkruan DailyMail.

Zoti Khan njoftoi në tetor se shfaqja tradicionale, e cila do të kishte tërhequr qindra mijëra njerëz në Victoria Embankment, ishte anuluar, duke fajësuar ‘pasigurinë’ e Covid.

Sekretari i Shëndetësisë, Sajid Javid e kritikoi vendimin, duke thënë se nuk kishte “asnjë arsye” që tradita vjetore të mos vazhdonte pasi qeveria dha miratimin për mbledhjet e NYE.

Konservatori i thanë LBC: “Natyrisht që ky është një vendim i kryetarit të bashkisë, por nga këndvështrimi im, nuk mund ta kuptoj pse kjo nuk mund të ndodhë”.

“Dua të them, unë mendoj se ka një mënyrë krejtësisht të sigurt që mund të ndodhë, kështu që vërtet nuk e kuptoj atë vendim, por siç them, ky nuk është një vendim i qeverisë. Janë fishekzjarret e kryetarit të bashkisë, ndaj shpresoj që ai ta rishqyrtojë”.

Foto: Dua Lipa/Instagram

Në fillim të këtij muaji zoti Khan anuloi gjithashtu një ngjarje të NYE në sheshin Trafalgar.

Boris Johnson do të vendosë javën e ardhshme nëse do të vendosë kufizime të reja për coronavirusin për të kufizuar shoqërimin në ambiente të mbyllura pasi kryeministri tha në mesazhin e tij të Vitit të Ri se ka të ngjarë të ketë ‘sfida’ në javët në vazhdim.

Johnson pritet të marrë një vendim në javën e parë të Vitit të Ri nëse do të kufizojë përzierjen në ambiente të mbyllura në Angli, sipas The Times.Kryeministri vendosi të mos vendosë kufizime të reja midis Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, por rritja e numrit të rasteve me COVID-19 po ushqen frikën se masat e reja mund të jenë në horizont.

189,213 raste të tjera të coronavirusit u regjistruan në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dje – një rekord i ri i lartë – ndërsa numri i pacientëve spitalorë me COVID-19 në Angli u rrit në 11,452, një rritje prej 61 për qind në vetëm një javë.

Vlerësimet e publikuara nga Zyra për Statistikat Kombëtare sot sugjeruan se një në 25 njerëz në Angli kishte COVID-19 në javën deri më 23 dhjetor, nga një në 45 në javën deri më 16 dhjetor.

Një në 25 barazohet me afërsisht dy milionë njerëz – numri më i lartë që kur ONS filloi të vlerësonte nivelet e infeksionit në Angli në maj të vitit 2020.

Johnson tha në mesazhin e tij të Vitit të Ri se pozicioni i kombit në betejën kundër sëmundjes tani është ‘pa krahasim më i mirë se vitin e kaluar’ falë përhapjes së vaksinës.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit