1.3 C
New York
Thursday, February 22, 2024

Buy now

Digjen më shumë se një mijë ndërtesa në Kolorado, Biden shpall gjendje katastrofe

Deri në 1000 shtëpi mund të jenë shkatërruar në zjarrin rekord që përfshiu një zonë të Kolorados ngjitur me Malet Shkëmbore.

Presidenti Joe Biden e shpalli situatën një katastrofë dhe ekspertët thanë se kriza klimatike dhe zgjerimi periferik kontribuan në shkatërrim.

Megjithatë, e gjithë kjo u pa si një fat në fatkeqësi, bazuar në informacionet e fundit se askush nuk u vra në zjarrin me përmasa gjigante.

Qindra banorë që prisnin të bënin zile në 2022 në shtëpitë e tyre, në vend të kësaj të shtunën duke filluar vitin e ri u përpoqën të shpëtonin atë që kishte mbetur prej tyre, raporton Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Raportohet se të paktën shtatë persona janë lënduar. Ky zjarr po konsideruar si më shkatërruesi në historinë e Kolorados.

Presidenti amerikan urdhëroi ndihmën federale të vihet në dispozicion të të prekurve.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit