22.9 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

Dhoma e Përfaqësuesve voton pro shkarkimit të kryetarit Kevin McCarthy

- Advertisement -

Dhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara ka votuar për shkarkimin e kryetarit të saj, Kevin McCarthy për herë të parë në historinë e vendit.

216 nga anëtarët e Dhomës së Përfaqësuesve votuan pro shkarkimit të tij dhe 210 kundër.

Mocioni për shkarkimin e tij ishte paraqitur nga ligjvënësi Matt Gaetz, nga radhët e Partisë Republikane të zotit McCarthy.

Gaetz e kishte akuzuar McCarthy se nuk kishte bërë sa ç’duhej për të shkurtuar shpenzimet federale. /VOA/

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit