15.7 C
New York
Tuesday, May 21, 2024

Buy now

Çdo katër ditë një grua vritet në Australi, kërkohen ligje të rrepta ndaj këtij akti

- Advertisement -

Tubimet janë mbajtur në të gjithë Australinë në përgjigje të një vale të dhunës së fundit kundër grave.

Demonstruesit duan që dhuna me bazë gjinore të shpallet një emergjencë kombëtare dhe të vendosen ligje më të rrepta për ta ndaluar atë, shkruan BBC.

Kryeministri i vendit, Anthony Albanese tha se çështja ishte një krizë kombëtare.

Në Australi, një grua është vrarë mesatarisht çdo katër ditë deri më tani këtë vit.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit