0.2 C
New York
Thursday, December 7, 2023

Buy now

Britania dhe ShBA sanksionojnë liderë të Hamasit

Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione të synuara ndaj disa udhëheqësve dhe financuesve të Hamasit për të penguar operacionet e organizatës në Gaza dhe gjetkë, sipas një deklarate të lëshuar të martën nga Zyra e Jashtme e Britanisë.

Dy vendet kanë goditur katër nga liderët e lartë të Hamasit dhe dy nga financuesit e tij me ndalime udhëtimi, ngrirje asetesh dhe embargo armësh, sipas deklaratës.

Britania e Madhe dhe SHBA e kishin cilësuar tashmë Hamasin si organizatë terroriste, raporton CNN.

“Do të vazhdojmë të përdorim çdo mjet që kemi në dispozicion për të penguar aktivitetin e neveritshëm të kësaj organizate terroriste, duke punuar me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët tanë të tjerë, duke e bërë më të vështirë për ta operimin dhe izolimin e tyre në skenën botërore”, tha Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, David Cameron në një deklaratë të martën.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit