9.3 C
New York
Saturday, April 20, 2024

Buy now

BMW prezanton veturën e saj më të fuqishme elektrike iX M60

- Advertisement -

BMW ka prezantuar makinën e saj më të fuqishme elektrike, iX M60 i ri.

BMW iX M60 është bërë modeli më i ri elektrik nga kjo kompani dhe shënon 50 vjetorin e departamentit M si një nënmarkë që tani po hyn në botën e makinave të elektrizuara.

iX M60 vjen në verë dhe bëhet versioni i parë i BMW iX që pamë vitin e kaluar. Fuqizohet nga dy motorë elektrikë me një bateri 111.5 kWh, fuqia e kombinuar e të cilëve është 610 kuaj fuqi dhe 1100 Nm çift rrotullues në periudha të shkurtra kur modaliteti i drejtimit sportiv dhe kontrolli i nisjes janë aktiv. Në modalitetin normal të drejtimit, iX M60 humbet pak fuqi, por gjithsesi jep 532 kuaj fuqi dhe 1015 Nm çift rrotullues.

Kështu, iX M60 mund të përshpejtojë nga 0 në 100 km/h në vetëm 3,6 sekonda përpara se të arrijë një shpejtësi maksimale të kufizuar elektronikisht prej 250 km/orë.

BMW ix M60 mund të përshkojë 450 kilometra me një ngarkesë të vetme baterie. Megjithatë, iX M60 mbështet karikimin 250 kW dhe bateria e tij ngarkohet me kapacitet 80 për qind në 36 minuta duke përdorur një karikues të shpejtë DV.

Klientët mund të marrin gjithashtu rrota të reja opsionale aerodinamike 22 inç me një dizajn të ngjashëm bronzi titani, por grupi 21 inç është standard. Trupi është i disponueshëm në shtatë ngjyra, Apline White, Dark Graphite, Plytonic Blue, Ridge Mountain Blue, Storm Bay, Oxide Grey dhe Aventurine Red.

Pjesa e brendshme mund të jetë e veshur me lëkurë SensaTec. Vendet janë të disponueshme në pesë ngjyra.

Pajisjet standarde përfshijnë pajisje të sigurisë aktive, si kontrolli adaptiv i lundrimit, dritat automatike, kamerën e parkimit, sistemin Parking Assist Plus që parkon automatikisht makinën me ndërhyrje minimale të shoferit, si dhe ka gjithashtu një karikues celulari pa tel. 

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit