9.3 C
New York
Tuesday, March 28, 2023

Buy now

BMW brendi premium më i suksesshëm edhe në vitin 2022

BMW mbeti brendi premium më i suksesshëm edhe në vitin 2022. 

Me 2,100,692 automjete të shitura (minus 5.1 për qind krahasuar me vitin 2021), BMW është përpara konkurrencës gjermane, shkruan Autoblog.

BMW gjithashtu kryeson rrugën kur bëhet fjalë për shitjen e makinave plotësisht elektrike; vetëm marka BMW kishte shitje të automjeteve elektrike prej 172,011 njësive (72% rritje) në 2022, duke lënë shumë prapa Mercedes (117,800, +124%) dhe Audi (118,196, +44.3%).

Shitjet e përgjithshme të BMW Group në vitin 2022 ranë me 4.8%, pas një rënie prej 5.1% të kërkesës për modelet BMW, ndërsa MINI pa një rënie prej 3%.

Nga ana tjetër, Rolls-Royce pati një vit rekord dhe e njëjta gjë vlen edhe për BMW M.

Divizioni M pati 12 muajt e tij më të mirë ndonjëherë. Me 177,257 makina të dorëzuara midis janarit dhe dhjetorit 2022, BMW M vendosi një rekord të ri vjetor. Shitjet u rritën me 8.4% krahasuar me rekordin e vitit 2021 ku u shitën 163.542 automjete.

Gjermanët thonë se makinat elektrike si i4 M50 dhe iX M60 kontribuuan në suksesin e M, i cili u rrit më tej nga M240i, M2 dhe M3 Touring.

Viti 2022 ishte gjithashtu viti kur BMW M festoi 50-vjetorin e saj.

BMW M thotë se modelet X me distinktivin M ishin gjithashtu të njohura vitin e kaluar, së bashku me M3 dhe M4. Kjo është arsyeja pse BMW beson se viti 2023 do të jetë edhe më i mirë, “me premtimin e rezultateve të reja rekord”.

Të ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit