22.9 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

Bien çmimet e rrymës në disa shtete evropiane, shtohen shpresat edhe për kosovarët

- Advertisement -

Bien çmimet e rrymës në disa prej shteteve evropiane.

Pas alarmit mbi krizën botërore të ngritjes së çmimit të energjisë elektrike, lëkundjet në tregjet evropiane të energjisë tashmë kanë filluar të kthehen sërish në favor të konsumatorëve, duke pësuar ulje. Siç raporton EnergyLive, rënie të çmimit të rrymës ka pasur në disa shtete evropiane, si në Gjermani, Francë, Poloni, Spanjë, Kroaci, Austri, Bullgari, Rumani e Greqi.

Pas kësaj, ekziston një shpresë që ky trend të vazhdojë dhe të ndikojë edhe në importin e energjisë elektrike nga Kosova.

Së fundmi, Kosova është ndihmuar nga Shqipëria për t’i furnizuar qytetarët me energji elektrike për natën e ndërrimit të motmoteve.

May be an image of map and text that says 'ENERGYLIVE European Power Markets Overview Day-ahead average prices for 2022-01-02 Poland 76.5 France 49.12 Germany 47.35 Austria 55.83 Croatia 55.83 Spain 136.97 Romania 87.58 Bulgaria 87.58 Greece 119.67-'

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit