28.2 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

Biden përballet me një goditje dypartiake lidhur me ultimatumin e Izraelit

- Advertisement -

Presidenti i SHBA Joe Biden po përballet me një goditje dypartiake për paralajmërimin e tij ndaj Izraelit se një ofensivë e madhe izraelite në qytetin e Rafah do të rezultonte në një mbyllje të disa armëve amerikane.

Një grup prej 26 demokratësh të Dhomës i dërgoi një letër Biden të premten duke thënë se ata janë “thellësisht të shqetësuar për mesazhin që administrata po i dërgon Hamasit dhe përfaqësuesve të tjerë terroristë të mbështetur nga Irani duke ndaluar dërgesat e armëve në Izrael.”

Grupi i Demokratëve të Dhomës së Përfaqësuesve, i udhëhequr nga Rep. Josh Gottheimer nga Nju Xhersi, kërkoi gjithashtu një konferencë nga Shtëpia e Bardhë për të marrë më shumë informacion mbi vendimin e Bidenit, si dhe se si dhe kur do të jepet ndihma e përvetësuar nga Kongresi për Izraelin.

Javën e kaluar, Biden nënshkroi gjithashtu një pauzë prej 3,500 bombash në Izrael për të cilat zyrtarët e administratës kishin frikë se do të hidheshin në Rafah.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit