Ambasada e SHBA-së fton shoqërinë civile për të diskutuar për Asociacionin

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier do të ftojë në diskutim anëtarët e shoqërisë civile në Kosovë.

Temë diskutimi do të jetë themelimi dhe statutit i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Burime të Kanal10, kanë bërë të ditur se në takim do të jenë të ftuar një numër i konsiderueshëm i shoqërisë civile.

Takimi është ftuar për në datën 31 janar, në ambientet e ambasadës së SHBA-së në Prishtinë.

Gjithnjë sipas burimeve, përafqesuesit e SHBA-së bë Prishtinë, janë të ineteresuar të dëgjojnë propozime nga aktivistë të shoqërisë civile në Kosovës, për atë se si do të duhej të dizajnohet Asociacioni.

Së fundi edhe këshilltari i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet kanë kërkuar zbatimin e marrëveshjes.

Chollet ka deklaruar se Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë duhet të formohet, por ka theksuar se “Asociacioni në formën e Republikës Sërpska është një vijë e kuqe që SHBA-ja s’do do ta lejojë”.

“Shtetet e Bashkuara nuk do ta pranonin këtë dhe kjo nuk do të ishte diçka që do ta çonim përpara”, ka thënë Chollet.