7.7 C
New York
Friday, December 1, 2023

Buy now

Abelard Tahiri thotë se Kurti pranoi autonomi vetëqeverisëse serbe

Abelard Tahiri i Partisë Demokratike të Kosovës, duke folur për marrëveshjet Kosovë-Serbi, deklaroi se kur e sheh strukturën e kësaj përbërjeje, në formë është asociacion sepse përbëhet nga kryetarët e komunave, mirëpo sipas tij, në përmbajtje nuk ka lidhje me asociacion.

“Në përmbajtje është autonomi vetëqeverisëse e serbëve, autonomi politike dhe territoriale, pra me shtrirje”.

“Këtu përcaktohen edhe kufijtë e saj deri ku shtrihet. Dhe a e di se ku është kapaku i krejt kësaj pune që e vendosë atë paralelizmin në institucione e Kosovës – është arbitrazhi”, deklaroi Tahiri në emisionin Rubikon në Klan Kosova.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit