28.3 C
New York
Thursday, June 13, 2024

Buy now

Abdixhiku: 25 vjet më parë ne gjetëm lirinë

- Advertisement -

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka publikuar fjalimin e tij të plot të mbajtur në Konferencën Ndërkombëtere “Rugova dhe Perëndimi”, organizuar nga Lidhja Demokratike dhe Fondacioni ‘Ibrahim Rugova’ në 25 vjetorin e lirisë.

Ndër të tjera Abixhiku aty ka thënë se liria e vendit erdhi edhe nëpërmjet zërave të largët të cilën s’na lanë vet.

“Erdhi nëpërmjet zërave të largët, që aso kohe na u bënë të afërt dhe në gjithë tmerrin e luftës e pafuqisë, ishin mes nesh për të na thënë se nuk ishim vet dhe s’do të mbeteshim vet. Na vinin nëpërmjet zërave të Bill Clinton, Tony Blair, Javier Solana, Ëesley Clark, Madeline Albright, Jamie Shea, Joshka Fisher, Massimo D’Alema, e përplot liderë e akterë tjerë botëror, që në orët më të rënda tona u gjindën krah nesh!

Prandaj jemi mirënjohës përherë.

Prandaj u jemi falënderues gjithherë!

Liria erdh siç e kishim besuar të gjithë!” – ka thënë mes tjera, i pari i LDK-së.

Fjalimi i plotë i Abdixhikut:

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit