10.5 C
New York
Thursday, April 18, 2024

Buy now

Abbas pas takimit me Blinken: Të ndalet agresioni izraelit

- Advertisement -

Presidenti i Autoritetit Palestinez Mahmoud Abbas ka diskutuar zhvillimet më të fundit në rajon me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken, duke përfshirë përpjekjet që synojnë ndalimin e sulmit të Izraelit në Gaza.

Në një telefonatë me Blinken, Abbas “theksoi rëndësinë” e lejimit të hyrjes së menjëhershme të ndihmës humanitare për palestinezët në të gjithë Rripin e Gazës, njoftoi agjencia shtetërore palestineze e lajmeve Wafa.

Ai i kërkoi Blinken të parandalojë Izraelin nga nisja e një operacioni ushtarak në qytetin jugor të Rafah, ku më shumë se 1 milion palestinezë të zhvendosur janë strehuar dhe paralajmëroi për “pasojat e mundshme” të një operacioni të tillë.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit