28.2 C
New York
Wednesday, May 22, 2024

Buy now

6 këshilla për të mos shtuar peshë

- Advertisement -

Nëse keni plane për të darkuar jashtë mund të jetë e vështirë për ju që të qëndroni në rrugën e duhur me kaq shumë artikuj në dispozicion.

Prandaj ekspertët nutricionistë kanë dhënë 6 këshilla se si mund të ruani peshën trupore dhe të mos shtoni kilogramë të tepërt nëse vazhdimisht jeni duke ngrënë jashtë.

Pini çaj mente: Caji i mentës mund të jetë një mënyrë e mirë për të mbajtur oreksin tuaj në kontroll. Shija e fortë e mentës ndihmon në luftimin e urisë.

Pini një gotë ujë: Barku juaj mund të mbajë rreth një litër ushqim dhe lëng. Pra, duke pirë një gotë ujë para ushqimit, automatikisht do të përfundoni duke ngrënë më pak ushqim.

Hani një mollë: Një mollë e mesme pesëmbëdhjetë minuta para ushqimit mund të zvogëlojë numrin e kalorive që konsumoni gjatë vaktit,sipas “indeksonline”. Fibrat në mollë ju bën të konsumoni 186 kalori më pak.

Ushtroni: Ushtrimet mund të shuajnë oreksin duke shtypur hormonet tuaja të urisë. Pra, edhe nëse bëni stërvitje vetëm 15 minuta, sigurohuni që të ushtroni para se të darkoni.

Flini mirë: Mungesa e gjumit mund të prek me hormonet tuaja, kontrollon oreksin dhe ju bën të “vdisni” për ushqim jo të shëndetshëm.

Mos vdisni urie: Mos harroni se trupi juaj do të ruajë kaloritë shtesë si yndyrë kur të “vdisni” nga uria. Thjesht hani ushqime të rregullta për të mbajtur metabolizmin tuaj.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit