25.4 C
New York
Wednesday, July 24, 2024

Buy now

5 arsye pse dëshira juaj seksuale arrin kulmin gjatë sezonit të verës!

- Advertisement -

Nëse mendoni se ka një rritje në dëshirat tuaja seksuale, pavarësisht nga vapa përvëluese, jini të sigurt se nuk jeni vetëm. Pavarësisht nëse është fakti që lëkura jonë nuk fshihet më nën shtresat e veshjeve apo se si prania e dritës së pafund të diellit hap rrugën për orë të gjata, ka diçka në ajër që duket se po ngjall të gjithë përreth. Le ta zbërthejmë për ju.

Fajësoni rrezet e diellit

Ekspertët sugjerojnë se ekspozimi ndaj diellit gjatë verës shoqërohet me një rritje të serotoninës, e cila është një hormon për t’u ndjerë mirë. Njohja me rrezet e diellit rezulton në një humor më të mirë, i cili nga ana tjetër hap rrugën për momente seksi.

Shfaqja e lëkurës

Ne priremi të ndihemi natyrshëm më seksi në rroba që zbulojnë lëkurën tonë, si pantallonat e shkurtra. Veshja e më pak shtresave që ekspozojnë lëkurën tonë mund të na ngjallë dëshirën seksuale.

Ushtrimi dhe shoqërimi

Ekziston edhe një arsye tjetër pse dëshira jonë seksuale rritet gjatë verës. Të gjitha ushtrimet dhe aktivitetet në natyrë, rrisin vetëdijen e trupit tonë. Ne gjithashtu priremi të shoqërohemi më shumë pasi ditët duken të pafundme. E gjithë kjo përfundimisht çon që njerëzit të eksitohen pak më shumë se zakonisht.

Rënia e niveleve të melatoninës

Për ata që nuk janë iniciuar, melatonina është një hormon që ndihmon gjumin. Kur kaloni shumë kohë në diell, në fakt bllokon prodhimin tuaj të melatoninës. Kjo do të thotë më pak përgjumje dhe më shumë kohë seksi.

Nuk jeni të stresuar

Vera barazohet me pushimet dhe pushimet barazojnë nivele më të ulëta stresi. Kur trupi juaj është më pak i stresuar, prodhimi i serotoninës rritet, gjë që natyrisht çon në një rritje të dëshirës seksuale.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit