10.9 C
New York
Saturday, April 1, 2023

Buy now

10 sëmundjet më të zakonshme tek fëmijët që çdo mama duhet t’i dijë

AgroWeb.org ju njeh në këtë artikull me sëmundjet më të zakonshme gjatë fëmijërisë dhe simptomat që duhet të keni parasysh.
Edhe pse disa prej tyre janë të lehta, është e rëndësishme të dini se si t’i trajtoni ato.

Ftohja

Ftohja është një virus që transmetohet lehtësisht sidomos mes njerëzve që jetojnë në të njëjtën hapësirë.
Simptomat mund të shfaqen si dhimbje muskulore, ethe të lehta deri në mesatare dhe dhimbje koke.

Infeksioni i veshit

Kjo mund të shkaktohet nga viruset dhe bakteret që gjenden në mjedis.
Ndër simptomat që shfaqen, bien në sy: dhimbje veshi, ethe, nervozizëm dhe vështirësi për të

fjetur.
Është e rëndësishme të kontaktoni një mjek dhe të shmangni përdorimin e mjeteve shtëpiake që mund të përkeqësojnë infeksionin.

RSV është sëmundja më e zakonshme e fëmijërisë

Virusi sincicial i frymëmarrjes është një nga sëmundjet më të zakonshme tek fëmijët që prek kryesisht sistemin e frymëmarrjes.
Simptomat janë të ngjashme me të ftohtin, si ethe, rrjedhje hundësh, teshtitje dhe kollë.
Nëse fëmija juaj ka këto simptoma, sugjerohet të shkoni menjëherë tek mjeku për të parandaluar komplikimet.

Gastroenteriti

I njohur edhe si ‘gripi i zorrëve’, kjo është një sëmundje e shkaktuar nga një virus jashtëzakonisht ngjitës.
Simptomat mund të jenë të përziera, të vjella, diarre, madje edhe ethe.
Fëmija duhet të qëndrojë i hidratuar mirë, veçanërisht nëse ka të vjella dhe diarre.

Faringjiti

Faringjiti shkaktohet nga bakteri i quajtur streptocoçus pyogenes, i cili ndodhet në hundë dhe fyt.
Nëse fëmija juaj ka ethe, dhimbje stomaku, dhimbje të fytit dhe bajame të fryra, është koha të lini një takim me mjekun tuaj.

Astma

Simptomat më të pikasura janë kolla e vazhdueshme, dhimbje gjoksi dhe gulçim.
Gjatë një ataku astme rrugët e frymëmarrjes inflamohen.
Në rastet e astmës, është e zakonshme që mjeku t’ju japë një pompë ajri, veçanërisht kur ekspozohet ndaj elementëve si poleni, pluhuri, qimet e kafshëve, duhani etj.

Lia e dhenve

Lajmi i mirë është se fëmijët në përgjithësi e kalojnë më lehtë këtë sëmundje.
Simptomat si ethe, kruajtje dhe njolla të kuqe në trup, veçanërisht në fytyrë, gjoks dhe krahë, shfaqen në fazën më të hershme.

Infeksionet e traktit urinar

Infeksionet e traktit urinar ndodhin kur bakteret grumbullohen në traktin urinar.
Simptomat janë dhimbje dhe ndjesi djegieje, si dhe urinin të shpeshtë.
Fëmijët mund të ketë edhe dhimbje barku, shpine madje edhe temperaturë, të vjella dhe mungesë oreksi.

Afta epizootike

E njohur edhe si sëmundja e duarve, e këmbëve dhe e gojës, ajo shfaqet në rreth 70% të fëmijëve.
Është një sëmundje shumë ngjitëse që prek më shpesh fëmijët nën 5 vjeç.
Simptomat më të zakonshme janë ethet, dhimbjet e fytit, plagët e gojës dhe flluska në duar, këmbë, gjunjë, bërryla ose në zonën gjenitale.
Nuk ka trajtim për këtë sëmundje, por sugjerohet ruajtja e higjienës dhe dezinfektimi i sipërfaqeve shtëpiake.

Dermatiti atopik

Është një sëmundje jo-infektive që shfaqet në lëkurë e cila është e thatë, e kuqe dhe shoqërohet me kruarje.
Në këto raste rekomandohet të konsultoheni me një dermatolog dhe të përpiqeni të mbani lëkurën e fëmijës të hidratuar.
Përveç kësaj, duhet të shmangen ndryshimet e papritura të temperaturës dhe kontaktin me pluhurin, kafshët dhe tymin e cigareve.

Të ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit