33 C
New York
Thursday, June 20, 2024

Buy now

Zvicra kërkon që azilkërkuesit të dërgohen në një vend të tretë

- Advertisement -

Një ide e paraqitur nga FDP/PLR që disa azilkërkues të refuzuar të dërgohen në një vend të ndryshëm nga ai nga i cili vinin, gjeti mbështetje në një komision parlamentar këtë javë, raportoi SRF. Komisioni votoi 14 pro dhe 11 kundër idesë.

Normalisht, azilkërkuesit të cilëve u refuzohen kërkesat kthehen në vendin e tyre. Megjithatë, kombi i Eritresë nuk do t’i pranojë qytetarët e tij mbrapsht nëse ata nuk kthehen vullnetarisht, duke lënë të hapur pyetjen se ku të dërgohen ata që nuk dëshirojnë të kthehen.

Ideja e paraqitur nga FDP/PLR do të ishte që të organizohej dërgimi i tyre në një vend të tretë si Ruanda. Këtë javë, parlamenti i Mbretërisë së Bashkuar miratoi një projekt-ligj që lejon këdo që arrin ilegalisht në vend nga një vend i sigurt, të transportohet në Ruanda.

Megjithatë, disa politikanë zviceranë shohin pak merita në këtë ide. Balthasar Glättli nga Partia e Gjelbër është i bindur se është i dënuar me dështim. Siç e sheh ai, problemi është se Eritrea nuk i merr mbrapsht njerëzit nga asnjë shtet nëse nuk kthehen vullnetarisht. Fluturimi i tyre në një vend ndërmjetës nuk e ndryshon këtë. Një plan i tillë mund të hasë edhe në vështirësi ligjore. Skema e Mbretërisë së Bashkuar fillimisht u refuzua nga Gjykata e Lartë. Zvicra gjithashtu do të rrezikonte të dënohej nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut nëse krijon një skemë të tillë.

Mbështetësit megjithatë mendojnë se një sistem i tillë mund të veprojë si parandalues ​​në të njëjtën mënyrë siç pretendojnë mbështetësit e planit të Mbretërisë së Bashkuar për Ruandën.

Një nismë e ngjashme dështoi në Zvicër në vitin 2003. Këshilltarja Federale Ruth Metzler u përpoq të krijonte një marrëveshje tranziti me Senegalin që lejonte transferimin e azilkërkuesve afrikanë të refuzuar nga Zvicra në Senegal. Por Senegali u tërhoq nga marrëveshja.

Disa kanë sugjeruar se propozimi me shanse të ulëta po përdoret si një platformë për të sinjalizuar se disa parti dhe politikanë zviceranë duan një politikë më të rreptë të azilit.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit