16.2 C
New York
Thursday, May 30, 2024

Buy now

Zogaj thotë se Kurti e cyti Gërvallën ta shkruaj letrën për Asociacionin, për ta përçarë me Vjosa Osmanin

- Advertisement -

Analisti kosovar, Petrit Zogaj, ka reaguar lidhur me letrën që sot ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla, ia ka dërguar presidentit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, e në të cilën konfirmon se Kosova është duke e përgatitur një Draft të Asociacionit duke u bazuar në Draftin e shkruar nga FES.

Zogaj ka thënë se kjo letër është strategji e kryeministrit Albin Kurti, jo për të lobuar për anëtarësim, por për t’i përçarë mes vete Gërvallën e Osmanin.

Sipas Zogaj, Kurti i ka thënë Gërvallës që ta dërgojë një letër të tillë meqë i takon si ministre e jashtme, dhe sipas tij, Gërvalla duke menduar se Kurti po i bën nder, e ka dërguar letrën pa u koordinuar fare me presdienten Vjosa Osmani.

“I thote Gervalles e dergon letren ti, se ministre e jashtme, ty te takon, ti je autoriteti. Shkruaj qe do te besh asociacionin. Gervalla, si nje koke pa tru, e beson qe Kurti po i ben nder kesaj-e dergon letren pa e njoftu presidenten. Sigurisht qe strategjia e Kurtit me kete leter nuk ka qene qe te loboje ne momentet e fundit per anetaresim te Kosoves ne KIE, por te beje te hapur percarjen ne mes Gervalles dhe Osmanit dhe personalisht te mbetet i paster. Pra, letra qe si qellim do te duhej te kishte subjektivitetin nderkombetare te Kosoves, kthehen ne nje loje elektorale te brendshme per Kurtin.”, ka shkruar Zogaj.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit