9.9 C
New York
Thursday, April 18, 2024

Buy now

Zgjedhjet presidenciale, sondazhi: Trump kryeson në gjashtë shtete

- Advertisement -

Donald Trump kryeson sondazhet në gjashtë shtete të rëndësishme, përpara zgjedhjeve presidenciale të nëntorit, sipas një sondazhi të Wall Street Journal të publikuar të mërkurën.

Sondazhi tregon gjithashtu shqetësimet e qytetarëve për ekonominë, si dhe gjendjen e shëndetit të presidentit demokrat.

Trump kryeson me 2 deri në 8 pikë përqindjeje në Pensilvani, Miçigan, Arizona, Xhorxhia, Nevada dhe Karolinën e Veriut, në pyetjen se kë do të zgjidhnin votuesit, përfshirë kandidatët e pavarur të palëve të treta. Rezultati është i ngjashëm në një duel mes dy topave.

Në Wisconsin, shteti i shtatë ku rezultati konsiderohet gjithashtu jo përfundimtar, Biden kryeson mbi Trump me 3 pikë midis të gjithë kandidatëve. Në duelin mes tyre duket se mbledhin të njëjtën përqindje.

Fushata e Biden po përpiqet të qetësojë shqetësimet e votuesve në lidhje me ekonominë amerikane, pavarësisht krijimit të vendeve të punës, shpenzimeve të shëndetshme dhe rritjes së PBB-së më të mirë se sa pritej. Kjo çështje shqetëson ekonomistët dhe analistët politikë demokratë.

Në sondazhin e WSJ, pikëpamjet negative për performancën e punës së Bidenit janë më shumë se pikëpamjet pozitive me të paktën 16 pikë. Në katër nga shtetet ambivalente diferenca i kalon 20 pikë. Vetëm votuesit e Arizonës shprehën një pikëpamje negative për performancën e Trump gjatë kohës që ishte në detyrë.

Gjithashtu, 48% e votuesve vlerësuan se Trump është në gjendje më të mirë fizike dhe mendore për të marrë presidencën, ndërsa përqindja e Biden për të njëjtën pyetje është vetëm 28%.

Sondazhi u krye në një kampion prej 4200 votuesish (600 në çdo shtet) midis 17-24 marsit. Marzhi i gabimit statistikor është +/- 1,5% për të gjithë kampionin dhe +/- 4% për rezultatet e secilit shtet veç e veç.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit