11.2 C
New York
Wednesday, February 28, 2024

Buy now

Zgjedhjet në ShBA, historiani që parashikoi pothuajse çdo fitues që nga viti 1984 zbulon se kush ka gjasa të fitojë më 2024

Në botën e parashikimeve të zgjedhjeve në SHBA, pak njerëz kanë peshën dhe reputacionin e Allan Lichtman.

I njohur për parashikimet e tij jashtëzakonisht të sakta që përfshijnë katër dekada, Lichtman ka zbuluar parashikimin e tij për garën e shumëpritur presidenciale të vitit 2024, shkruajnë mediat e huaja,

Allan Lichtman, një parashikues i zgjedhjeve që ka parashikuar saktë pothuajse çdo garë presidenciale që nga viti 1984, zhvilloi një formulë që përdoret për të bërë parashikime rreth zgjedhjeve të ardhshme presidenciale – dhe në shumë raste, rezultonte të jetë e saktë.

Ndërsa detajet specifike të parashikimit mbeten të pazbuluara, zbulimi ka ndezur intriga dhe spekulime mes ekspertëve politikë, analistëve dhe publikut.

Siç thuhet më tej, një pjesë përbërëse e parashikimeve të Lichtman është modeli i tij unik, “Çelësat e Shtëpisë së Bardhë”.

Kjo formulë, e rrënjosur në një sërë faktorësh politikë, ekonomikë dhe socialë, përmban 13 pyetje të vërteta ose të rreme të krijuara për të përcaktuar fituesin e mundshëm të garës presidenciale.

Ndërsa kriteret specifike dhe shpërndarja e ‘çelësave’ për kandidatët mbeten të pazbuluara, ato kanë shërbyer historikisht si një tregues i besueshëm i rezultateve të zgjedhjeve.

Dhe sipas informacionit të disponueshëm, modeli i Lichtman tregon një epërsi të lehtë për presidentin aktual Biden në një përballje hipotetike të vitit 2024 kundër ish-presidentit Donald Trump.

Sipas shkrimit të Fox News, deri më tani, Biden mban pesë nga “çelësat”, ndërsa Trump ishte në gjendje të merrte rreth tre, zbuloi Lichtman për MarketWatch.

Kjo lë pesë çelësa ende për t’u rrëmbyer dhe hapësirë të mjaftueshme për ish-presidentin për të siguruar një epërsi përpara nëntorit.

Megjithatë, vlen të përmendet se parashikimet nuk janë patjetër të sakte dhe mund të ndryshojnë me zhvillimin e peizazhit politik.

Sidoqoftë, parashikimet, veçanërisht nga parashikuesit me ndikim si Lichtman, mund të formësojnë ndjeshëm perceptimin dhe diskursin publik rreth garës presidenciale.

Kështu, zbulimi i këtij parashikimi ka ngjallur tashmë diskutime dhe debate, duke reflektuar mbi implikimet e mundshme si për kandidatët ashtu edhe për elektoratin.

Pavarësisht të gjithave, është thelbësore të mbahet mend se parashikimet nuk janë garanci dhe vendimi përfundimtar mbetet vetëm në duart e votuesve.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit