30.1 C
New York
Saturday, June 22, 2024

Buy now

Zelensky: Rusia po humb këmbësorinë dhe pajisjet

- Advertisement -

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka vlerësuar sukseset e forcave të tij gjatë fjalimit të tij të natës. Presidenti tha se trupat e tij ishin rritur në besim, veçanërisht në rajonin e Kharkiv, raporton SkyNews,

Megjithatë, mesazhi i tij vjen pasi ministria ruse e Mbrojtjes tha se forcat e saj pushtuan fshatin Starytsia në rajonin e Kharkiv më herët sot – vetëm tetë ditë pasi filloi një shtytje e re ruse në zonë.

“Okupatori po humb këmbësorinë dhe pajisjet e tij, një humbje e prekshme, edhe pse, ashtu si në vitin 2022, ai po llogariste në një përparim të shpejtë në tokën tonë,” tha Zelenskyy, duke iu referuar pushtimit fillestar të Rusisë në Ukrainë në shkurt të atij viti.

Në rajonin lindor të Donetskut rreth Chasiv Yar, një qytet që shihet si një objektiv kyç në fushatën e Rusisë, Zelenskyy tha se forcat ukrainase kishin zmbrapsur një sulm rus.

“Ushtarët tanë shkatërruan më shumë se 20 njësi të automjeteve të blinduara të okupatorit”, shtoi ai.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit